Haberler
Giriş Tarihi : 13-11-2020 12:40   Güncelleme : 13-11-2020 12:40

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçundan 63 Bin Dava Açıldı 9 Bin 500 Kişi Mahkum Edildi

CHP Milletvekili Ali Başarır, cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldığını bu davalar sonucu 9 bin 554 kişinin mahkum olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçundan 63 Bin Dava Açıldı 9 Bin 500 Kişi Mahkum Edildi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın göreve geldiği 2014 yılından bu yana cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldığını bu davalar sonucu 9 bin 554 kişinin mahkum edildiğini söyledi.  Önceki cumhurbaşkanlarının döneminde açılan davaların sayısı ile Erdoğan döneminde açılan davaların sayısı arasında kıyaslanamayacak derecede fark olduğunu belirten Başarır, bunu mevcut iktidarın baskıcı, sindirici ve korkutucu anlayışının bir sonucu olarak nitelendirdi. 

Ali Mahir Başarır, yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde açılan cumhurbaşkanına hakaret davaları, önceki Cumhurbaşkanlarımız dönemiyle kıyaslanmayacak derecede artış göstermiştir. Bu durum, vatandaşlarımız üzerinde mevcut iktidarın baskıcı, sindirici, korkutucu anlayışının bir göstergesi olmuştur. İktidarı eleştiren kim varsa gözaltına alınıyor. İstiyorlar ki her yaptıkları alkışlasın. Vatandaşlarımız içerisinde yaşadıkları sosyal ve ekonomik sıkıntıları gerek sosyal medya hesaplarından gerek sokak röportajları yoluyla dile getiriyor ve sonrasında en küçük eleştiri durumunda dahi gözaltı ile karşılaşıyorlar. Bu tutum, hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı 2014 yılından 2019 yılı sonuna kadar olan dönemde, cumhurbaşkanına hakaret suçundan 63 bin 41 kişiye dava açıldı. Açılan bu davalardan 9 bin 554 kişi mahkûm oldu" ifadelerini kullandı.

Başarır ve CHP milletvekilleri, bu konu ile ilgili TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.