Haberler
Giriş Tarihi : 05-01-2021 10:21   Güncelleme : 05-01-2021 10:21

Cumhurbaşkanlığı Envanterine Kayıtlı Sekiz Uçak Bulunduğu Açıklandı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP milletvekili Utku Çakırözer’in önergesine verdiği yanıt ile Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçağın bulunduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Envanterine Kayıtlı Sekiz Uçak Bulunduğu Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı’nın envanterindeki uçak sayısı bugüne kadar açıklanmamıştı. Sadece bir kişinin kullanımında 8 uçağın bulunmasını büyük israf olarak nitelendiren Çakırözer, "Böylesine bir krizde sadece Saray’ın 8 uçağının olması israftır, lükstür, savurganlıktır" dedi. Konuya ilişkin önergelere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konunun “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına girdiğini" belirtirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise "Bakanlığımızda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

Sayısı açıklanmayan Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklar, TBMM bütçe görüşmelerinde de gündeme gelmişti. CHP’li Çakırözer, görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak sayısını sordu. Oktay, Çakırözer’in sorusuna yazılı yanıt verdi. Oktay, verdiği yanıtta, "Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur" dedi. 

Aralarında Katar Emirliği’ne ait olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hediye edilen 400 milyon dolar değerindeki Boeing 747-8i tipi uçağın da bulunduğu uçakların her birinin yıllık bakım giderinin ise 800 bin dolar olduğu iddia ediliyor.