Haberler
Giriş Tarihi : 23-02-2021 16:08   Güncelleme : 23-02-2021 16:08

Dağlık Karabağ: Ermenistan, Rusya'nın Ülkedeki Askeri Varlığının Artmasını İstiyor

Ermenistan Savunma Bakanı Vagharshak Harutyunyan, Türkiye sınırına yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Gümrü'deki Rus askeri üssünün büyümesi ve kapsamının genişletilmesini memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

Dağlık Karabağ: Ermenistan, Rusya'nın Ülkedeki Askeri Varlığının Artmasını İstiyor

Vagharshak Harutyunyani, "Ermenistan'daki Rus askeri üssünün genişletilip güçlendirilmesi meselesi her zaman gündemimizdeydi. Ermenistan tarafı buna her zaman açıktı, bunun da çok basit bir sebebi var. Üs, Ermeni ve Rus askeri birliklerinin ortaklığı ve işbirliğinde kullanılıyor" dedi.

Harutyunyan, Ermenistan'da ikinci bir Rus üssünün açılmasına gerek olmadığını, ancak bazı Rus birliklerin Karabağ ile Nahçivan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında kalan Sünik Bölgesi'nde görevlendirilebileceğini söyledi. Ermeni bakan ayrıca Moskova ile Erivan arasında bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Konuyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı'ndan ise herhangi bir açıklama gelmedi.

Sünik, 27 Eylülde başlayan savaşta Azerbaycan'ın kontrolü altına giren Dağlık Karabağ'ın batı sınırında, İran ve Nahçıvan'la da sınırı olan güney bölgesinde yer alıyor. Bölge aynı zamanda, savaşı sonlandıran 9 Kasım tarihli anlaşmada yer alan Nahçıvan'la Azerbaycan'ı birbirine bağlayacak koridorun da muhtemel rotası üzerinde yer alıyor. Oluşturulacak bu yolu, Rus askerlerinin koruması üzerine de anlaşmaya varılmıştı.