Haberler
Giriş Tarihi : 22-07-2021 17:19   Güncelleme : 22-07-2021 17:25

Defineciler Şimdi de 2 Bin Yıllık Athena Kabartmasını Tahrip Etti

Defineciler Mersin'de bulunan 2 bin yıllık Athena Kabartması üzerinde delikler açtı.

Defineciler Şimdi de 2 Bin Yıllık Athena Kabartmasını Tahrip Etti

Definecilerin talan ettiği alanlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Yurdun dört bir yanını saran definecilerin haberi bu kez Mersin'den geldi.

Mersin'in Silifke ve Erdemli ilçeleri arasındaki Sömek köyü sınırında yer alan 2 bin yıllık Athena Kabartması, defineciler tarafından tahrip edildi.

Tarihi eserlerle yakından ilgilenen eğitimci-arkeolog Serdar Kuş, Athena Kabartmasını görüntüleyerek definecilere tepki gösterdi. Yayımladığı video mesajda bir kültür mirasının yok edildiğine dikkat çeken Kuş, “2 bin yıllık kültürel miras, cehalete teslim olmak üzere” diyen Kuş, “Burada dikkatimizi çeken çok ciddi bir olumsuzluk var. Maalesef yıllar önce bir dinamit lokumu yerleştirmek için hilti ile delindi ve uçurularak Athena’nın kaya kapatmasının gövde kısmı büyük zarar gördü. Ama çok yakın zamanda 5 tane yeni delikler açılmış ve buralara dinamitler yerleştirilerek tamamının uçurulması hedeflenmiş. Gerçekten çok endişe verici, büyük bir kültür mirasımız yine maalesef yok olmak üzere” ifadelerini kullandı.