Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 10:24   Güncelleme : 02-04-2021 10:59

Deist Olduğunu Açıklayan İlahiyatçıya Trol Saldırısı

Yenişafak yazarı ve ilahiyatçı Talha Hakan Alp, sosyal medya hesabı üzerinden deist olduğunu açıkladı.

Deist Olduğunu Açıklayan İlahiyatçıya Trol Saldırısı

Din öğrenimine İsmailağa'daki Kuran kursunda hafızlık yaparak başlayıp Suriye, Pakistan gibi ülkelerde devam eden, "Celaleyn Tefsiri" ve "Kur'an'ı Kerim'i Nasıl Anlamalıyız?" gibi 15 muhtelif kitabın yazarı, Yenişafak'ta da yazıları yayımlanan ilahiyatçı Talha Hakan Alp, sosyal medya hesabı üzerinden "deist" olduğunu duyurdu.

"Usûl-i fıkıh okumaları başlıyor!" anonslarıyla yaptığı seminerlerine bir süredir devam eden Talha Hakan Alp Twitter üzerinden yaptığı "Zorunlu açıklama!" başlıklı açıklamada ''Zorunlu açıklama! Epeydir açıklamak istediğim ama başta arkadaşlarımın uyarıları ve başka nedenlerle açıklayamadığım şahsımla ilgili bir gerçeği artık açıklamalıyım. Hayli zamandır inancımla ilgili kuşkularım var. Sebep ve detaylarına giremeyeceğim. Sorgulama ve arayıştayım. Gerek yakın çevrem gerek burada beni yakından takip edenler yaşadığım değişimin farkındadırlar. Değişimin boyutları hakkında fikir vermek için belirtmeliyim: Tanrı’ya inanıyorum ama onu tanımlayabilecek, hakkında O şöyledir, böyledir diyecek hiçbir kesin inanç ve fikrim yok. Din ve peygamber inancı hakkında da sorgulamlarım sürüyor. Oturtamadığım bir çok şey var ama burada bunları konuşursam tartışmaya yol açar, ne burada ne şimdi bunu yapmak istemiyorum. İnancımdaki değişime paralel olarak gerek dünya görüşümde gerek yaşam tarzımda da gözle görünür biçimde değişim yaşadım. Sadece inanç değil, başından beri inanç üzerine temellendirdiğim ahlak anlayışımı da sorguluyorum. Şimdi burada bunları burada açıklamamın sebebine geliyorum. Bana hoca gözüyle bakan arkadaşlar bunu bilirlerse onlar için de benim için de en doğrusu olur. Bunu yakın çevremde ifade ediyorum, buradan da ifade edeyim: ben hoca değilim, kendi çapında da olsa dinî bir kanaat önderi de değilim. Gerçek şifadır. Gelelim verdiğim derslere. Derslerime inancımla ilgili son halimi yansıtmıyorum. Konuya profesyonel yaklaşıyorum. Metinde konuşulan, tartışılan neyse onu geleneksel konsepte sadık kalarak anlatmaya çalışıyorum. Bu işi iyi yaptığımı düşünen arkadaşlar derslerime devam edebilirler. Aksini düşünenler zaten bırakırlar. Ama bu açıklamamdan sonra derslere devam edemeyecek olan arkadaşlara saygı duyarım, beni mazur görsünler, ben buyum. Benim için sevgi inancı aşar. Arkadaşlarımı ve karakterlerinden etkilendiğim tanıdıklarımı da gönülden seviyorum" ifadelerini kullandı.

Daha evvel kadınların pantolon giymeleri aleyhinde vaazlar veren İhsan Şenocak ise konuya dair yaptığı paylaşımda, "Allah'ın varlığına delalet eden milyonlarca hakikati görüp de idrak edemeyen insanlık için perdeyi kaldıran EFENDİMİZE(sav) dair inkar/şüphe cümleleri kurmak, bunları UMUMA AÇIK MECRADA paylaşmak, inkarın propagandasını yapmak ve muhatapları inkara çağırmaktır. İMAN, inkarı, İNKARDIR" sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz yıllarda Talha Hakan Alp ile dini tartışmaların tarafı olan Cübbeli Ahmet ise Alp'in "Peygamberimiz için O olmasaydı olmazdık" diye düşünmeyi yanlış buluyorum; ama bunun şirk olduğunu söylemedim, kimseyi de şirkle suçlamadım" sözlerine "reddiye" yayınlamıştı.

Artık deist olduğunu duyuran Alp'in, sosyal medyada troller tarafından türlü hakaretlere maruz kaldığı görüldü.