Haberler
Giriş Tarihi : 04-01-2021 10:30   Güncelleme : 04-01-2021 10:30

Demokrat Parti Millet İttifakından Ayrılıyor

Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerde Millet İttifakı içinde yer alan Demokrat Parti (DP), seçimlere tek başına girmeye karar verdi. DP, 2023’te yapılacak seçimlerde yeni yol haritasını “tek başına seçimlere girmek” olarak belirledi.

Demokrat Parti Millet İttifakından Ayrılıyor

Bu tercihin en büyük nedeninin HDP olduğu ifade edilirken, DP’nin bu tutumu sonrası gözler, yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi’ne çevrildi.

Bugüne dek Millet İttifakı içinde yer almayı tercih eden DP’nin 2023 seçimlerinde Millet İttifakı bloku içinde yer almak istemediği, milletvekili aday listelerini ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağı belirtiliyor.

DP'nin yeni yol haritası kapsamında ilk ziyaretini de salı günü HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen Diyarbakır annelerine yapacağı gelen bilgiler arasında. Parti yöneticileri, “bu ziyaretin Cumhur İttifakı dışında kalan muhalefet partileri içindeki ilk ziyaret olması bakımından önem taşıdığını” ve “Millet İttifakı’na doğrudan bir mesaj verdiğini” ifade ediyor Partinin, 2023’e giderken çizgisini ise yine “güçlendirilmiş parlamenter sistem ve bütçe yetkisinin tamamen TBMM’ye verilmesi” oluşturacak.