Haberler
Giriş Tarihi : 06-06-2021 22:36   Güncelleme : 06-06-2021 22:36

Deniz Salyası Ege Denizi'ne Akmaya Başladı

Marmara Denizi'nde yayılarak endişe yaratan deniz salyası Ege Denizi'ne akmaya başladı.

Deniz Salyası Ege Denizi'ne Akmaya Başladı

Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyası (müsilaj) Ege Denizi'ne akmaya başladı. Uzmanların tüm uyarılarına rağmen konu hakkında hiçbir önlem almayan yetkililere tepki gösteren vatandaşlar, denizdeki müsilaj görüntüsünü paylaşarak isyan etti.

Uzmanların, 15 metre kalınlığında bir kütle olarak Ege'ye hareket ettiğini açıkladığı deniz salyasının İzmir Körfezi'ne ulaşma ihtimali endişe yarattı.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, "Bu müsilajın üç sebebi var. Su sıcaklığı, güneş ışınları, akıntı hareketleri gibi çevresel faktörler, bitkisel organizmaların varlığı ile evsel ve endüstriyel atıkların denizlere akıtılması. Bu üç faktör bir araya gelince aşırı alg çoğalması olayı ile karşılaşıyoruz. Bu sebeplerden sadece biri üzerinde insanlık etkili. O da denizlere arıtılmadan atık suların verilmesi. Sularımızı iyi arıtabilirsek bu olayı engelleriz. Türkiye denizleri birbiriyle bağlantılı ve etkileşim halinde. Sular birbirine karışıyor. Denizlerimizde sirkülasyon var. Bu olay Ege'ye gelebilir mi, gelme ihtimali var. Ancak yayılarak Ege'yi komple saracak demek doğru değil. Suları arıtabildiğimiz sürece Ege'nin sahil kesimlerinde şu an için ciddi bir sıkıntı görünmüyor" diyerek su arıımına dikkat çekti.