Haberler
Giriş Tarihi : 30-10-2020 22:10   Güncelleme : 30-10-2020 22:10

Deprem Bilimci Prof. Dr. Ercan: Ekonomi Ne Kadar Bozuksa Deprem O Kadar Öldürücü Olur

Deprem Bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremler hakkında "Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur" ifadelerini kullandı.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Ercan: Ekonomi Ne Kadar Bozuksa Deprem O Kadar Öldürücü Olur

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir'de meydana gelen depreme ilişkin olarak, "Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır" şeklinde konuştu.

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından FOX TV'de Konuşan Prof. Ercan, sorunun depremden ziyade yoksulluk olduğunu vurguladı ve depremden en çok yoksulların etkilendiğini ifade etti.

Prof Dr. Ahmet Ercan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Bir ülkede ekonomi ne kadar bozuksa deprem o kadar öldürücü olur. Deprem ve terör yoksulun sorunudur. Bir ülkede yoksulluğu yenmedikçe depremlerin adı ölüm olur. İnsanlar istedikleri için kötü ev yapmıyorlar, yer inceleme çalışmalarına, mimari çalışmalara para ödemeleri gerekiyor. Bir ülkede deprem sorununu çözmek için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem size o kadar yakındır. Hiçbir ünlünün zenginin enkazdan çıkarıldığını duymadınız, duymacaksınız. Ana sorun, yoksulluktur.