Haberler
Giriş Tarihi : 26-10-2020 20:21   Güncelleme : 26-10-2020 20:21

DEVA Partisi Lideri Babacan Fransız Mallarına Yönelik Boykotu Değerlendirdi: Tamamen Propaganda

DEVA Partisi lideri Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mallarına yönelik boykotunu değerlendirdi.

DEVA Partisi Lideri Babacan Fransız Mallarına Yönelik Boykotu Değerlendirdi: Tamamen Propaganda

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına yönelik boykot çağrısını "propaganda” olarak değerlendirdi. Bu çağrının 48 saat gündemde kalacağını, ardından unutulacağını iddia eden Babacan, “Küreselleşen bir dünyada bunlar inanın artık çocukça şeyler” dedi.

Karar gazetesine röportaj veren Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısını “çocukça” ve “propaganda” olarak değerlendirdi. “Gündemi herhalde 48 saat işgal eder, sonra herkes unutur” diyen Babacan, şu ifadeleri kullandı;

"Elde bir menü var, o menü duruyor; ne zaman ki gündem biraz zayıflasa hemen o menüden bakıyorlar, ‘bugünkü gündem bu olsun' diye ortaya çıkıp koyuyorlar. Dolayısıyla 48 saat sonra unutulacak bir konu. İşe yarar mı bilmiyorum, vatandaşlarımızın kararıdır. Ama şunu unutmamak lazım ki globalleşen bir dünyada hangi ürünü ele alırsanız alın, o ürün sadece bir ülkenin malı değil, o ürünün içinde pek çok ülkeden girdiler var."

Konuya ilişkin bir de örnek veren Babacan, “Mesela hadi bir gün Japonya ile ilişkiler bozuldu, diyelim ki ‘Japon ürünlerini almayın, boykot edin' diye çağrı yaptık. Bugün dünyadaki en büyük Toyota fabrikalarından bir tanesi Türkiye'de. Çok önemli bir katkıyla, girdiyle o araçlar üretiliyor ve tüm dünyaya ihraç ediliyor. Şimdi bunu nasıl yapacaksınız?” sorusunu sordu.

Erdoğan'ın boykot çağrısının kısa bir süre sonra unutulacağını savunan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü;

"İşe yarar mı?, vatandaşlarımız karar verecek. Türkiye'de üretilen Fransız markalı ürünler var. Burada üretiliyor ama markası Fransız. Ne yapacağız, onları da mı boykot edeceğiz? Orada bizim vatandaşlarımız çalışıyor. Küreselleşen bir dünyada bunlar inanın artık çocukça şeyler. Üretim artık küresel. Kimse kimseyi kandırmasın. Burada önemli olan, hangi ürün olursa olsun o üründe daha çok yerli katma değeri oluşturmaktır. Onun haricindekilerin hepsi inanın hikaye, tamamen propaganda. İçi boş gerçekçi şeyler de değil."