Haberler
Giriş Tarihi : 02-10-2020 16:21   Güncelleme : 02-10-2020 16:21

DEVA'dan Hükumete Kayyum Eleştirisi: Demokrasiye Darbedir

Kars Belediyesi'nde de yönetimin el değiştirmesiyle 31 Mart Yerel Seçimlerinde HDP'nin kazanmış olduğu bütün il belediyelerine kayyum atanmış oldu. DEVA Partisi, hükumetin bu politikasını eleştirerek "Kayyum atamaları demokrasiye darbedir" açıklamasında bulundu.

DEVA'dan Hükumete Kayyum Eleştirisi: Demokrasiye Darbedir

Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, hükumetin kayyum atayarak belediye yönetimlerini değiştirmeye yönelik politikasını eleştiren bir açıklama yayımladı.

Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla yeniden başlayan tartışmalara ilişkin partiden yapılan açıklamada 'kayyum atamalarının iktidarın bir rutinine dönüştüğü' ve yürütülen sürecin Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu vurgusu yapıldı. 

DEVA Partisi'nden gelen kayyum atamalarına ilişkin açıklamanın tam metni şöyle:

"Ülkemizin uzunca bir süredir içinde olduğu demokrasi darboğazının yeni mağduru Kars'ın seçimle iş başına gelmiş yöneticileri ve Kars halkının iradesi olmuştur. Kars Belediyesine kayyum atanması süreci Belediye Başkanı Ayhan Bilge'nin daha önce Anayasa Mahkemesinin tutukluluk için hak ihlali kararı verdiği soruşturmayla aynı sebeple tekrar gözaltına alınmasıyla başlamıştır. Ardından Kars Belediye Meclisinin bazı üyelerinin partilere göre üye dağılımını etkileyecek şekilde açığa alınmalarıyla devam etmiş ve nihayetinde hukukun temel ilkelerinin hiçe sayıldığı bir tabloyu ortaya çıkarmıştır.

Hukuka uygunluğu tartışmalı veya hukuka aykırılığı açık soruşturmalar yoluyla belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması bir iktidar rutinine dönüşmüştür.

Belediye Kanununun 45. maddesine KHK ile eklenen bir fıkraya dayandırılan tüm kayyum atamaları Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır.

İstisnai bir şekilde zorunlu ve hukuka uygun sebeplerle belediye başkanlarının işten el çektirilmesi halinde ise belediye meclisinin kendi içinden seçim yaparak yeni başkanını belirlemesine imkan sağlanmalıdır. Fakat bu hakkın bazı belediye meclislerine tanınıp bazılarına tanınmaması bir başka çelişkidir."

"Valilerin Seçimle Gelmesini Savunan Bir Anlayışın Bu Noktaya Gelmesi Son Derece Hazindir"

"Atanan birçok kayyumun görev süresi boyunca belediye meclislerini toplantıya dahi çağırmaması bürokratik görevlendirmeleri il dışından sağlaması ihalelerde bile il dışı firmalarından hizmet almayı tercih etmesi hizmetlerde yerellik ve yerel katılım ilkesinin de tamamen devre dışı bırakıldığını göstermektedir.

Çok temel bir demokrasi bilgisini hatırlatmak istiyoruz: Seçimlere ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi demokrasilerin en temel olmazsa olmaz unsurlarındandır. Seçim hukuku aday belirleme kampanyalar oy verme günü sonuçların belirlenip kesinleşmesi gibi safhalardan geçtikten sonra seçilmişlerin seçilmiş olmaktan kaynaklanan güvencelerini de düzenler. Seçilmişlere sağlanan güvenceler seçmen iradesinin güvence altına alınmasını hedefler.

Bir zamanlar valilerin seçimle gelmesi gerektiğini savunan bir siyasi anlayışın belediye başkanlarının atamayla belirlendiği atanmış kayyumluk makamlarının tayinle değiştirildiği ve seçmen iradesini yok saydığı bir noktaya gelmesi iktidar açısından son derece hazindir."