Haberler
Giriş Tarihi : 16-07-2021 18:00   Güncelleme : 16-07-2021 18:00

Devlet Bahçeli: Anayasa Mahkemesi'nin Kararı Terörizme Örtülü Destektir

MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararını "terörizme örtülü destektir" şeklinde yorumladı.

Devlet Bahçeli: Anayasa Mahkemesi'nin Kararı Terörizme Örtülü Destektir

Milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Twitter hesabı üzerinden yeniden TBMM Genel Kuruluna gireceğini duyurmuş ''Halkın verdiği hakkı kimse alamaz'' diyen Gergerlioğlu, ''Vekilliğe iadem için Yargı kararı bugün okunuyor. Saat 14.30’da okunduktan sonra TBMM Genel kurula gireceğim. Galip gelen halkın iradesidir'' ifadelerini kullanmıştı.

Gergerlioğlu hakkında verilen hak ihlali kararı hakkında resmi Twitter hesabından açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Tüm yargı kurumlarının görevi hakkı ve hukuku her makam ve mevkii karşısında korumak, hiçbir dayatma ve telkine aldırmadan millet nam ve hesabına güvence altında tutmaktır. Bölücünün hakkı olmaz, teröristin hakkı olmaz, ihanetin hakkı olamaz. Lafım Anayasa Mahkemesi'nedir.

Hak, çok geniş cepheli bir değerdir. Bu değerin yalnızca bir tarafını görmek hiçbir şeyi görmemektir. Anayasa Mahkemesi'nin, HDP'li Gergerlioğlu hakkında vermiş olduğu hak ihlali kararı milletin hakkına riayet ve hürmet değil, terörizme örtülü destektir" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin Gergerlioğlu'nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkıyla ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine, üstelik de bu şaibeli şahsa 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine” karar verdiğini hatırlatan ve "Yani tam bir haksızlık vücut bulmuştur" diyen Bahçeli, "Bizim Anayasa Mahkemesi'yle ilgili görüşümüz değişmemiştir. Bu mahkemenin yeni ve sivil nitelikli bir anayasa yazımıyla yeni baştan yapılandırılması millet vicdanının yegane arzu ve beklentisidir. Bu kervan böyle gitmez, bu devran bu şekilde süremez.

Anayasa Mahkemesi, büyük Kürdistan'ı hak olarak görüyor mu? PKK'lı teröristler toplanıp müracaat etseler onları da hak ihlali şemsiyesi altına alacak mı? O halde, Karma Komisyon'da bekletilen dokunulmazlık dosyalarını görüşmeye ve karara bağlamaya ne gerek var?" ifadelerini kullandı.

"HDP'li Gergerlioğlu, hakkındaki kararın bugün TBMM'de okunmasıyla tekrar milletvekilliğine dönmüş, Genel Kurul'daki sırasına oturmuştur. Ama yok sayılan hak ve hukuk olmuştur. Hakikaten derin ızdırap verici bir süreç maşeri vicdanı kanatmıştır. Sebep olanlar utanmalıdır" diyen Bahçeli "Cezaevinden çıkar çıkmaz “nerede kalmıştık” diye soran Gergerlioğlu'nu heyecanla alkışlayanlar PKK'lı ve FETÖ'cü alçaklardı. Kaldığı yer melanetin yeriydi, rezaletin iniydi, karanlığın meskeniydi. Artık oradan devam etmesinin önü de Anayasa Mahkemesi tarafından açılmıştır.

Açılan bir şey zamanı geldiğinde kapatılır. Bu hesap da elbet bir gün muhataplarına sorulur. Hak zayi olmaz, heba olmaz, gecikse bile hakkın teslimi eninde sonunda tarafını ve yerini bulur. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na tavsiyem bu sözlerimi aklından çıkarmamasıdır" ifadelerine yer verdi.