Haberler
Giriş Tarihi : 01-09-2021 15:13   Güncelleme : 01-09-2021 15:13

Devlet Bahçeli: Cumhur İttifakı'nın Baraj Kararı Yüzde 7

MHP lideri Devlet Bahçeli, "Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir" dedi.

Devlet Bahçeli: Cumhur İttifakı'nın Baraj Kararı Yüzde 7

Gündeme yönelik yazılı basın açıklaması yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'nin Afganistan'dan geri çekilmesini başarısızlık olarak nitelerken Biden'ın tahliye harekatını "olağanüstü bir başarı" olarak niteleyen açıklamasını Kabil Havalimanı'nda yaşanan "acıklı tahliye manzaralarını" tevil çabası olarak tanımladı.

ABD'nin Suriye'de kurduğu "PKK/PYD/YPG'den sınır tugayı"nı hatırlatan Devlet Bahçeli, ABD'nin bu girişiminin ne dostluk ne de müttefiklik açısından kabul edilemez ve izahı yapılamaz bir "çirkinlik" olduğunu vurguladı.

Cumhur İttifakı'nın Seçim Barajı Tescillenmiştir

Millet İttifakı'na yönelik ağır sözler ve hakaretler kullanan Bahçeli yazılı açıklamasında "Diğer yandan seçim barajının yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun tartışmaları lüzumsuz emek ziyanıdır. Cumhur İttifakı’nın iki ana partisi kurulan bir komisyon marifetiyle, seçim sistemi ve barajın oranı hususunda samimi ve iyi niyetli şekilde görüşmeler yapmışlardır.

Televizyon ekranlarında bilirkişilik taslayan kerameti kendinden menkul şahıslarla, gazete köşelerinde ahkâmlar kesen bazı kalem sahiplerinin seçim barajı etrafında anlamsız tartışmaları körüklemek istedikleri anlaşılmaktadır.

Bu yolla da Cumhur İttifakı sanki bir görüş ayrılığı varmış gibi ima, ihsas ve hatta iddia içine gömülmüşlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıklamıştır.

Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır" ifadelerini kullandı.