Haberler
Giriş Tarihi : 30-05-2021 19:28   Güncelleme : 30-05-2021 19:27

Devlet Bahçeli'nin Erdoğan'ı Eleştirdiği Sözler Yeniden Gündemde: "Hangi Eli Kanlı Gruplara Sevkiyat Yapıldı"

Sedat Peker'in Suriye'ye gönderilen silahlarla ilgili iddialarının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 2015 yılında MİT TIR'ları üzerinden Erdoğan'ı eleştirdiği sözleri yeniden gündem oldu.

Devlet Bahçeli'nin Erdoğan'ı Eleştirdiği Sözler Yeniden Gündemde:

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 8. videosunda bir kez daha gündemi sarsacak iddialarda bulundu. Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine, TIR'larla gönderdiği askeri teçhizat ve silahlarla ilgili konuşan Peker, silahların, terör örgütü El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra’ya gittiğini söyleyerek "Benim üzerimden gidiyor ama ben yollamadım. SADAT’çılar yolladı" iddiasında bulundu.


Peker'in iddialarının ardından MİT TIR'larının Cumhuriyet Savcılığı tarafından durdurulması olayı tartışma konusu oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de 2015 yılında Bayburt mitinginde MİT TIR'larına ilişkin görüntüler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve dönemim Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nu sert sözlerle eleştirdiği konuşması yeniden gündem oldu.

Bahçeli, Erdoğan'ı "Erdoğan Türkiye'yi böyle bir açmaz ve çukura nasıl sürüklemiştir? Erdoğan hangi yetkiyle eli kanlı gruplara silah sevkıyatı yapmış, ne gibi çıkarlar elde etmiştir? " sözleriyle eleştirmişti.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na da sert sözlerle yüklenen Bahçeli, "Davutoğlu kimlerin silahını, hangi mihraklar adına ve hangi terörist gruplara gönderilmesine suç ortaklığı yapmıştır? Davutoğlu 1,5 yıldır gerçekleri çarpıtmış, teröristleri silahlandırmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli'nin Bayburt mitingindeki açıklamaları şu şekildeydi;
“19 Ocak 2014 tarihinde alınan bir ihbar üzerine Adana'da MİT TIR'ları Cumhuriyet Savcılığı tarafından durdurulmuştu. Erdoğan aylarca buna ‘ihanet' dedi. Aylarca savcının ve askerin meşru ve hukuki tutumunu düşmanlık olarak gösterdi. Davutoğlu da Erdoğan'dan aldığı talimat ve buyruklar doğrultusunda aynı tavır içinde oldu. AKP hükümetinin tüm mensupları ağız birliği ederek TIR'larda ilaç olduğunu söylediler. Milli güvenliği ve devlet sırrını bahane gösterdiler.Türkmenlere yardım götürüldüğü yalanını söylediler. TIR'larda silah olduğu iddialarını sürekli reddettiler. Savcı ve askerler hakkında soruşturmalar açıldı. Hatta yalnızca görevlerini yapan Jandarma personeli cezaevine atıldı. Savcıya hayatı zindan edildi. Şimdi tüm gerçekler fotoğraflı bir şekilde ortaya çıkmıştır. MİT TIR'larının içinde bir şehri tümden havaya uçuracak silah ve mühimmat olduğu açıklığa kavuşmuştur. AKP'li bir genel başkan yardımcısının bu silahların Özgür Suriye Ordusuna gönderildiğini itiraf etmesine rağmen, üzerinde kimseler durmamıştır. Erdoğan Türkiye'yi böyle bir açmaz ve çukura nasıl sürüklemiştir? Hükümet, komşu coğrafyalardaki kanlı boğuşmaya hangi yasal ve ahlaki mazeretlere dayanarak silah sevkıyatı yapmıştır? 2002'den önce piyade tüfeği yapamadığımız kuyruklu yalanını devamlı dillendiren Davutoğlu kimlerin silahını, hangi mihraklar adına ve hangi terörist gruplara gönderilmesine suç ortaklığı yapmıştır? Komşu coğrafyalardaki iç savaşa taraf olan, teröristleri, isyancıları ahlaksızca silahlandıran Erdoğan ve Davutoğlu vatana, millete ve devlete ihanet etmiş olmayacak mıdır? Erdoğan 1,5 yıldır Türk milletini kandırmıştır. Davutoğlu 1,5 yıldır gerçekleri çarpıtmış, teröristleri silahlandırmıştır. AKP'li bakanlar 1,5 yıldır Bayburt'a yalan söylemiş ve çevremizde işlenen cinayetleri azmettirmişlerdir. Demokratik ve medeni bir ülkede, MİT TIR’larıyla ilgili yaşanan benzeri bir felaket tablosundan sonra hiçbir hükümet ayakta kalamayacaktır.

"AKP Siyasi Namusu Varsa Bu Soruları Aydınlatmalıdır"

Bu utanç verici durum Türkiye'yi uluslararası toplumda suçlu ve mahcup durumuna düşürecektir. Bayburt'tan soruyorum; Erdoğan hangi yetkiyle eli kanlı gruplara silah sevkıyatı yapmış, ne gibi çıkarlar elde etmiştir? Barzani'ye, PKK'ya, PYD'ye ağır silahlar verilmiş midir? Davutoğlu'nun yaptık dediği piyade silahları kimlerin elindedir, hangi hasımları öldürmektedir? AKP, siyasi namusu varsa bu soruları aydınlatmalıdır. Hiç kimse Türk milletini aldatamayacak, aldatmaya da hakkı olmayacaktır.

"Dehşet ve Vahşet Planları Ortaya Çıkmıştır"

 

MİT TIR'larından Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun şiddet, dehşet ve vahşet planları çıkmıştır. Bayburtlu bunun hesabını sormalıdır. Bayburtlu, teröristlere silah temin eden, İsrail ve küresel cinayet mekanizmasının yararına olacak gizli kapaklı projelerin kapanına kısılan AKP'ye yaptıklarının bedelini ödetmelidir. Buna var mısınız? AKP'ye dersini verecek misiniz? Bu yalancı, iki yüzlü ve güvenilmez kaos ve kriz partisini sandıkta yıkacak mısınız? Türkiye böyle bir iktidar görmemiştir. Türk milleti hiç bu tür bir karaborsa siyasetine rastlamamıştır. Yalan bunlardadır. İnkar bunlardadır. Riyakarlık bunlardadır.Talan bunlardadır.Yağma bunlardadır. Allah'la aldatma bunların mesleğidir. Gıybet ve iftira bunların geçim kapısıdır."