Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 16-04-2021 20:14   Güncelleme : 16-04-2021 20:14

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile Görüştü: Federasyon Artık İmkânsızdır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın küstah açıklamalarından KKTC'deki Kuran kursları kararlarına kadar son günlerde gündemi meşgul eden konulara ilişkin açıklamalar yapıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ile Görüştü: Federasyon Artık İmkânsızdır

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, düzenledikleri ortak basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Tatar, haydut Rum tarafıyla Cenevre'de yapılacak gayriresmî görüşmelere ilişkin "Kıbrıs'ta hür-bağımsız, kendi geleceğimizi tayin etme hakkı ve serbest bir düşünceyle anlaşmaya gidilecekse Kıbrıs Türk halkı elbette doğal olarak kendi devletiyle bir anlaşmaya girmek isteyecektir" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, ise "Türk tarafı federal çözüm için gereken çabayı gösterdi" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bu, öyle bir günde geliştirilen bir siyaset değildir. Bu siyasetin arkasında yılların mücadelesi vardır. Gelinen noktada ne diyoruz dünyaya? Biz ayrı bir halkız. Egemenlik iki halka devrediliyor.

Kıbrıs'ta hür-bağımsız, kendi geleceğimizi tayin etme hakkı ve serbest bir düşünceyle anlaşmaya gidilecekse Kıbrıs Türk halkı elbette doğal olarak kendi devletiyle bir anlaşmaya girmek isteyecektir.

Eski anlayışta federal de olsa bir tek egemenlik unsuru vardı. Egemence kelimeler kullanıldı, bana göre onlar bir bakıma safsataydı. Önemli olan bağımsızlıktır. Kıbrıs Türk halkı ana vatan Türkiye'nin de desteğiyle bunu hak etmektedir. Yan yana yaşayan egemen ve bağımsız iki devletin iş birliğiyle bir anlaşma olabilir.

Buranın (Kıbrsı'ın güneyindeki haydut Rum yönetimi) Avrupa Birliği'ne (AB) alınmış olması buradan Türkiye'nin fedakarlık yapması anlamında değildir. Kıbrıs Türk halkı, her zaman ana vatan Türkiye'nin desteğini önemsemiş, takdir etmiştir. Garantörlüğünüz bizim için fevkalade önemlidir. Bizim egemenliğimiz, bağımsızlığımız ve Türkiye'mizin garantörlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Bu anlayışla Cenevre'ye gidiyoruz. Biz, BM'de devletten devlete ilişkiyi ifade edeceğiz. Böylelikle egemen eşitlik temelinde bir anlaşma olabilir."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları da şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar'ın da söylediği gibi bu ziyaretin amacı, gayriresmî 5+1 Birleşmiş Milletler (BM) toplantısından önce hazırlıklarımızı gözden geçirmekti. Son derece yararlı toplantılar geçirdik.

Elbette bu görüşe bir gecede varmadık. İki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm için Türkiye, elinden gelen çabayı tüm platformlarda gösterdi. Rum-Yunan ikilisi, bu çözümü istermiş gibi gözükürken günün sonunda Kıbrıs Türkü'nün eşitliğini reddetti. Ne iktidarı, ne refahı paylaşmak isterler. Son 4 yılda değişen bir şey yok.

Siyasî süreçte, önümüzdeki süreçte, müzakerelerde, elbette süresi geçmiş ve Kıbrıs Türk halkının iradesinin yansıtmayan BMGK kararlarına işaret ederek federasyon modelini tekrar dayatmak istediklerini görüyoruz. Bir faydası olmayan ve olmayacak olan kararları ve artık statükoya dayanmış parametreleri dayatmanın anlamı yok. İmkansızı dayatmanın sebebi ne?

Crans-Montana'da Rum tarafının masayı devirmesiyle yaptığımız tüm açıklamalarda artık federasyonu müzakere etmeyeceğimizi defaatle söyledik. Biz artık federal çözüm için zaman kaybetmeyeceğimizi, yeni fikirlerin görüşülmesi gerektiğine inanıyoruz. Adadaki gerçekler çerçevesinde adil, kalıcı, sürdürülebilir bir vizyon ortaya koyuyoruz. Bu vizyon, adadaki iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliği yapması ve birbirlerini karşılıklı tanımalarıdır.

Bu sağlandıktan sonra iki devlet egemen eşitlikleri temelinde iş birliği yapabilirler, diğer fırsatları değerlendirebilirler. Biz gerçek, anlamlı, eşit ve sonuç getirecek yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istiyoruz.

Cenevre'de 5+1 formatındaki toplantı gayriresmî bir toplantıdır. Burada yeni bir müzakere başlamıyor. Kesinlikle Crans-Montana'da kaldığımız yerden devam etmeyeceğiz, bu söz konusu bile olamaz. Bunu da bir kez daha vurgulamak isterim.

Biz Türkiye olarak her zaman KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve refahı Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk halkının refahıdır."

DENDIAS'IN KÜSTAH SÖZLERİ

Cumhurbaşkanı Tatar: Tabii ki sayın Çavuşoğlu'na teşekkür etmek istiyorum çünkü cevabı çok yerindeydi. Biz Türk tarafı olarak Türkiye'nin haklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız demeleri bizim bu uğraşımızın en büyük dayanağı. Yunan Bakan çizmeyi aşmış, cevabını almıştır. Kıbrıs Türk halkı, Yunan Bakan'a verilen cevabı izlerken "Bravo Sayın Bakan'ımız" dedi. Oradaki mesaj şudur, KKTC'nin yasa dışı gasp edilen Doğu Akdeniz'deki yetki alanlarının paylaşımında asla onların dediği hakikat değildir. KKTC'nin ve Kıbrıs Türk halkının hakları vardır. Mavi Vatan'daki haklarımız, onların iddia ettikleri alanların çok üzerindedir. Mücadele budur. Doğu Akdeniz bağlamında verilen cevap çok yerindeydi.

Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan ile son bir buçuk yıldır gerginlik yaşadık. 5 yıl hiç yapılmayan görüşmeleri tekrar başlattık. Sayın Dendias'ın Ankara ziyaretini de önemli bir yumuşatma fırsatı olarak görmüştük. Buradaki görüşme son derece güzel görüşmeydi. Elbette farklı görüşler dillendirildi. Daha sonra biz dar kapsamlı, epeyce bu konuları konuştuk, farklılıklarımızı ortaya koyduk. Görüşmelerin başlamasının amacı da bunları görüşmeye devam etmekti. Özellikle iş birliğimizi nasıl güçlendireceğimizi de konuştuk. Basın toplantısı kısmına gelirken sayın Dendias ve ekibinden şöyle bir talep geldi: "Biz basın toplantısında tartışma yaratacak konulara değinmeyeceğiz sizden de aynı yaklaşım bekliyoruz." Ancak Dendias, basın toplantısının belli bir noktasından sonra gerçek dışı ithamlarla hem ülkemi hem milletimi suçlamaya başladı. Biz gerçekten ev sahibi olarak gereken nezaketi de gösterdik. Sayın Dendias bunun dışına çıktı, haddini de aştı; ben de gerekli cevabı devletim ve milletim adına ayrıca Kıbrıs Türk halkı adına cevabı vermek durumundayım. KKTC’yi tamamen yok sayarsanız, karşı adımlarımızı ihlal olarak görürsünüz. Yunanistan’ın bu konuda samimi karar vermesi lazım. Basın toplantılarında kavga mı edeceğiz, buna karar vermesi lazım. Sık sık AB arkamda diyerek bir yere varmanız mümkün değil. Sahada da gördüğünüz gibi ne AB ne de bazı ülkelerin size destek vermediğini gördünüz. Bunu biz çözeriz, iki komşu ülke olarak. Onlar sadece silah satar. Türkiye olarak biz, bu yapıcı yaklaşımımızı devam ettirmek istiyoruz. Yunanistan Dışişleri Bakanlığının bugün daha yapıcı açıklamasını not ettik.

KURAN KURSLARININ KAPATILMASI

Cumhurbaşkanı Tatar: Konuyla alakalı olarak büyük bir rahatsızlık duyduğumu ifade etmek istiyorum. Fevkalade hassas bir konudur. Bizler bu topraklarda Müslüman olarak imanımızla geldik. Kuran kurslarının kapanması gibi bir durum asla olamaz. Bir kere burada bir sıkıntı yaratılmaya çalışılıyor.

Bakan Çavuşoğlu: Bu konu büyük bir hassasiyet yaratıyor. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz fakat bu demek mahkemenin verdiği kararı eleştirmemek değildir. Bu karar ideolojik bir karardır. Anayasaya göre ya da hükmüne göre verilmiş bir karar değildir. Kararın zamanlaması da son derece manidardır. Yargıya saygımız var ama bu karar ideolojik bir karardır.