Haberler
Giriş Tarihi : 24-11-2020 22:47   Güncelleme : 24-11-2020 22:47

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan Tehdit Dili ile Bir Sonuca Ulaşamayacak

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın tavrı eleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan Tehdit Dili ile Bir Sonuca Ulaşamayacak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın sosyal medyada çıkan Türkiye'yle ilgili beyanları hakkındaki soruya cevap verdi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın bugünkü açıklamalarında ülkemize yönelttiği ithamlar ve kullandığı tehditkâr dil, Yunan tarafının ülkemizle arasındaki meseleleri diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeyi arzu etmediğini bir kez daha göstermektedir.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz meselesinde Ağustos ayından bu yana sergilediği yapıcı tavır ve attığı iyi niyet adımları maalesef karşılık bulmamıştır. Hal böyleyken, Yunanistan’ın bölgedeki maksimalist talepleri karşısında, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için yürüttüğümüz kararlı faaliyetleri “provokatif”, hatta “yasadışı” olarak nitelemesi diyalogdan kaçmak için ileri sürdüğü bahanelerdir.

Türkiye diyalog çağrılarını her daim sürdürmüştür ve sürdürecektir. Yunanistan tehdit diliyle ve AB’yi arkasına almaya çalışarak bir sonuca ulaşamayacağını artık anlamalıdır. Önkoşullar ileri sürmekten vazgeçmeli ve görüşme masasına bir an evvel oturmalıdır."

Ne Olmuştu?

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin Ağustos ayından bu yana yasa dışı faaliyetlerini sürekli genişlettiğini savunup "AB saf değil. Ankara bu sefer AB'yi o kadar kolay kandıramayacak" şeklinde konuşmuştu

Türkiye'nin tavrını bölgenin güvenliği açısından "revizyonist, istikrarı bozucu ve tehlikeli" diye nitelendiren Dendias, Ankara'nın davranışlarının AB'nin ifade ettiği ve savunduğu öncelik ve değerlere de aykırı olduğunu savunmuştu.