Haberler
Giriş Tarihi : 31-03-2021 17:37   Güncelleme : 31-03-2021 17:37

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘İnsan Hakları Raporu’ Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafından hazırlanan 'insan hakları raporuna' itiraz etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘İnsan Hakları Raporu’ Tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tüm ülkelerle ilgili yıllık yayımlanan ‘insan hakları uygulamaları’ raporunun Türkiye kısmında hükûmetin, “2018’de kabul edilen geniş kapsamlı terörle mücadele kanunu çerçevesinde temel özgürlükleri kısıtlamaya devam ettiği ve hukukun üstünlüğünü tehlikeye attığı” ifadesi yer almıştı.

ABD'nin raporuna tepki gösteren Bakanlık, “Rapor, ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içeriyor” dedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “FETÖ’den gülen hareketi olarak bahsedilmesi ABD’nin mücadelemizi idrak edemediğini gösteriyor” şeklinde bir ifade yer aldı.

Dışişleri’nin raporla ilgili açıklaması şu şekilde:

ABD Dışişleri Bakanlığınca her yıl 190’dan fazla ülke için hazırlanan İnsan Hakları Raporları, 30 Mart 2021 tarihinde yayımlanmıştır. Bu çerçevede hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporunun, bu yıl da kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği görülmektedir.

Demokrasimize kasteden, yüzlerce vatandaşımızı şehit eden, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ’den, bu yıl da raporda “Gülen hareketi” olarak bahsedilmesi, ABD’nin bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemediğini, bu terör örgütüne ilişkin ortaya koyduğumuz somut delilleri gözardı ettiğini, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu göstermektedir.

Suriye’deki terörle mücadele harekatlarımız bağlamındaki iddialar kabul edilemezdir. Bu iddiaların, daha önce çeşitli vesilelerle reddedilmesine rağmen tekrarlanmasının izahı bulunmamaktadır. Öte yandan, raporda muhtelif hak ihlalleri bağlamında atıfta bulunulan PKK/YPG terör örgütünün Suriyelilere yönelik terör eylemlerine değinilmemesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğü aleyhine attığı ayrılıkçı adımlarına yer verilmemesi dikkat çekicidir.

Raporda, PKK bağlamında bu örgütün terörist kimliğini göz ardı eden ve terörle iltisaklı çevrelerin söylemlerine destek mahiyetindeki iddialara yer verilmesi de keza kabul edilemezdir. Ülkemizin, insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik iradesi tamdır. İki yıl önce açıklanan Yargı Reformu Stratejisi’nin ardından ahiren kamuoyuyla paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı, bu iradenin somut göstergesidir. Türkiye, demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, kendi vatandaşlarına ilaveten, ev sahipliği yaptığı milyonlarca kişinin haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürecektir.