Haberler
Giriş Tarihi : 21-03-2021 23:33   Güncelleme : 21-03-2021 23:33

Dışişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Sözleşmesi ile İlgili Gelen Uluslararası Tepkilere Yanıt: Türkiye Daima Kadınların Yanında Olmuştur

Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bir metinle uluslararası camidan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine gelen tepkilere yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Sözleşmesi ile İlgili Gelen Uluslararası Tepkilere Yanıt: Türkiye Daima Kadınların Yanında Olmuştur

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası camiadan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine gelen tepkilere yanıt olarak bir metin yayımladı.

"No: 113, 21 Mart 2021, Türkiye’nin Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Çekilmesine Dair Uluslararası Tepkiler Hk." adıyla yayımlanan metinde, Türkiye'nin daima kadınların yanında olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı'nca yayımlanan metinde "Türkiye Cumhuriyeti, haklarının ilerletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme’ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme’yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Sözleşme’den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.