Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2021 18:14   Güncelleme : 28-04-2021 18:14

Dışişleri Bakanlığından Leyen'e "Oturma Düzeni" Yanıtı: Avrupalılıkla, Kadın Olmakla Hiçbir İlgisi Yok

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in, Türkiye'deki ziyareti sırasında maruz bırakıldığı yakışıksız muamelenin "kadın olduğu için" yaşandığını söylemesine karşılık Türk Dışişleri yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığından Leyen'e

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile beraber iki hafta önce Türkiye'ye yaptıkları ziyarette yaşadığı ''koltuk krizi"ne ilişkin ''bir kadın olarak incindiğini ve kendini yalnız hissettiğini'' belirtti.

Leyen'in "Türkiye'deki sandalye olayı kadın olduğum için yaşandı" sözlerine karşılık Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığının söz konusu açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"AB Konseyi ve Komisyonu Başkanlarının ülkemizi ziyaretinde yaşanan oturma düzeni tartışmasının, Avrupalılıkla, kadın olmakla, İstanbul Sözleşmesi’yle ve Avrupa Komisyonu’nun konumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu konuda bir kasıt veya kötü niyet aranması da anlamsızdır.

Mesele AB protokolünün kendi arasındaki eşgüdümsüzlüğü ve ihmalinin bir sonucudur. Türkiye, kendisine iletilen talepleri karşılamıştır. Evrensel protokol düzenlemelerine uygun olarak, Türkiye’deki protokol düzenlemelerinde de, makam sahiplerinin cinsiyetine göre farklı bir uygulama yapılmamaktadır. Bu nedenle, kimse köklü bir diplomasi geleneğine sahip Türkiye’nin, misafirperverliğini ve heyet ağırlama tecrübesini sorgulamamalıdır.

Türkiye, AB Komisyonu Başkanlığının ilk defa bir kadın tarafından üstlenilmesinden memnuniyet duymakta, bunun kadının güçlendirilmesi ve eşit haklara sahip olmasında önemli bir adım teşkil ettiğini düşünmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ursula von der Leyen ile de karşılıklı güven ve saygıya dayanan yakın ve dostane bir ilişkisi bulunmaktadır."