Haberler
Giriş Tarihi : 27-05-2021 01:43   Güncelleme : 27-05-2021 01:56

Dışişleri Bakanlığından Suriye'deki Seçimler Hakkında: Gayrimeşru

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki seçimlere ilişkin bir açıklama yayımladı. Bakanlığın açıklamasında "Suriye rejimi tarafından bugün düzenlenen seçimler halkın hür iradesini yansıtmayan gayrimeşru bir nitelik taşımaktadır" denildi.

Dışişleri Bakanlığından Suriye'deki Seçimler Hakkında: Gayrimeşru

Suriye'de, 2011'de başlayan iç savaş süresince ikinci defa düzenlenen seçimlere ilişkin Türk Dışişleri'nin yazılı açıklamasında, "Suriye rejimi tarafından bugün düzenlenen seçimler halkın hür iradesini yansıtmayan gayrimeşru bir nitelik taşımaktadır. Serbest ve adil olmayan şartlarda tertiplenen söz konusu seçimler, Suriye ihtilafının siyasi çözümüne ilişkin BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 sayılı kararının lafzı ve ruhuyla bağdaşmadığı gibi rejimin siyasi sürece ilişkin samimiyetsiz yaklaşımını da ortaya koymaktadır" ifadelerine yer verildi.

"Rejimin, sonucu malum seçimleri öne sürerek suni meşruiyet sağlama girişimlerine izin verilmemesinin ve BM kolaylaştırıcılığında, Suriyelilerin sahipliğinde ve öncülüğünde yürütülen siyasi sürecin kesintisiz devam ettirilmesinin önem taşıdığı" belirtilen açıklamada, "Türkiye'nin bu yöndeki gayretlerini Suriye halkıyla dayanışma içinde kararlılıkla sürdüreceği" vurgulandı.