Haberler
Giriş Tarihi : 02-02-2021 22:48   Güncelleme : 02-02-2021 22:48

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, İYİ Parti Lideri Akşener'i Ziyaret Etti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i makamında ziyaret etti.

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, İYİ Parti Lideri Akşener'i Ziyaret Etti

Çerkezoğlu, ziyaretinin ardından yaptığı basın açıklamasında, 2021 yılı asgari ücretine ilişkin taleplerini Akşener'le görüştüklerini bildirdi.

Çalışma hayatının genel sorunları ile salgın döneminde işçilerin yaşadıkları ekonomik ve sosyal haklar konusundaki sıkıntıları paylaştıklarını anlatan Çerkezoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve toplumsal tahribat içerisinde 2 bin 825 lira ücretle yaşamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Türkiye'de asgari ücretin "ortalama ücret" haline geldiğini aktaran Çerkezoğlu, "Böylesi bir süreçte biz 2021 yılı asgari ücretinin iyileştirilmesi açısından TBMM'yi göreve çağırıyoruz. Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf olduğu, asgari ücret üzerindeki SGK prim kesintilerinin ve tüm kesinti yükünün Hazine'den karşılandığı bir yasal düzenlemeyle mevcut asgari ücretin 750 lira kadar artırılması mümkündür." diye konuştu. İşverenlere 2008'den bu yana Hazine'den 5 puanlık SGK prim desteği sağlandığını dile getiren Çerkezoğlu, bu desteğin işçiler için de sağlanması gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu, Meclis'teki bütün partileri işçilerin talepleri çerçevesinde "işçi mutabakatı" yapmaya çağırdı.