Haberler
Giriş Tarihi : 17-01-2021 12:13   Güncelleme : 17-01-2021 12:13

Diyanet Aşı Olmayan Kişilerin Vebali Olduğuna Fetva Verdi

Müftü Osman Artan aşı konusunda "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenler, korkanlar çevresine, yakınına hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir" dedi

Diyanet Aşı Olmayan Kişilerin Vebali Olduğuna Fetva Verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, vatandaşlardan gelen yoğun taleplere daha hızlı cevap verebilmek amacıyla kurulan, "Alo Fetva Hattı" olarak da bilinen "Alo 190 Dini Danışma" hattına son aylarda Çin virüsü nedeniyle gelen çağrı sayısında artış yaşandı.

Antalya İl Müftülüğü bünyesinde, dini soruları cevaplayan vaiz ve din işleri uzmanlarının görev yaptığı hattı arayanlar, "Evden dışarı çıkmadığımız için eşimle zaman zaman tartışıp, 'boş ol' diye söylediğim için aynı evde kalmamızda sakınca var mı", "Eşim çalışıyor. Küçük bebeğim var. Eşim elbiselerini değiştirmeden eve geldiği için koronavirüs nedeniyle endişelerim var. Koronavirüsten kurtulmanın, bulaşmaması için duası var mı", "Koronavirüsten dolayı virüs bulaştırırım endişesiyle anne, babamı ziyaret edemiyorum. Onlara yardım edemediğim için vebal altında mıyım", "Koronavirüse inanmayıp maske takmadığım için günaha giriyor muyum" şeklinde ilginç sorular yöneltiyor.

Müftü Artan, son günlerde aşı olmamayı düşünen ya da aşı olma konusunda tereddüt edenlerin "Aşı olmamanın vebali var mı" şeklinde soru yönelttiğini söyledi. Müftü Osman Artan, "Tereddüt edip aşı olmak istemeyenlerin, aşı olmamaktan dolayı çevresine, yakınına herhangi bir şekilde hastalık bulaştırıp zarar görürse sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekir. Devletimiz gerekli tedbirleri aldı. Bir Müslüman olarak dinen bu aşıları olmamız lazım ve başkalarının bizden dolayı zarar görmemesi lazım" dedi.