Haberler
Giriş Tarihi : 12-02-2021 12:42   Güncelleme : 12-02-2021 13:07

Diyanet Dev Personel Kadrosunda 4 de Astronom İstihdam Ediyor

Diyanet, YLSY programı kapsamında kontenjan aldı.

Diyanet Dev Personel Kadrosunda 4 de Astronom İstihdam Ediyor

Sayısı 120 bine yaklaşan personeli ile adeta dev bir orduya dönüşen Diyanet, dört de astronom istihdam ediyor. 

Diyanet, namaz saatleri ve Ramazan Ayı’nın başlangıcının belirlenmesi gibi görev tanımları olan astronom kadrosu için her yıl MEB’in yurtdışı bursundan da kontenjan alıyor. 

Etki alanı sürekli genişleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, çok sayıda kamu kurumuyla da işbirliği protokolü imzaladı. Eğitimden sağlığa kadar sosyal yaşamın her noktasında etkili olmak isteyen idare, 2017 yılında TÜBİTAK ile de masaya oturdu. Diyanet ve TÜBİTAK arasında Temmuz 2017’de Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi (AYGÖZ) kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. İdareler arasında imzalanan AYGÖZ Projesi’nin amacı, “Ramazan aylarında yaşanan bin 400 yıllık imsakiye tartışmalarına son vermek.” şeklinde açıklandı. Atmosfer Fiziği araştırmaları yürütülen Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi projesinin bütçesi 1 milyon TL olarak belirlendi.

Atmosfer çalışmaları için TÜBİTAK’tan bütçe alan Diyanet’e, yüksek lisans eğitimi için yurtdışına devlet bursuyla gidecek öğrencilerin belirlendiği, “YLSY Programı” kapsamında da kontenjan verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen YLS bursları kapsamında ilk kez 2019 yılında, Diyanet adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderilmesi kararlaştırıldı. Diyanet’e, 2019 yılında 49, 2020 yılında ise 20 kontenjan verildi. Kontenjanın bir bölümü, Diyanet’in merkez teşkilatında çalıştırılan astronomlar için kullanıldı.

Diyanet’in sadece merkez teşkilatında bin 405 personel çalışıyor. Merkezde dört astronomun yanı sıra mimar, mühendis, diş doktoru, yönetmen ve diyetisyenler de bulunuyor.