Haberler
Giriş Tarihi : 16-04-2021 17:06   Güncelleme : 16-04-2021 17:06

Diyanet İşleri Başkanı'nı Eleştiren Ankara Barosu Hakkında "Kovuşturma İzni Talebi"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, 'Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi' konulu cuma hutbesindeki sözlerini eleştiren Ankara Barosu hakkında kovuşturma izni kararı verildi.

Diyanet İşleri Başkanı'nı Eleştiren Ankara Barosu Hakkında

Geçen yıl nisan ayında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde, 'Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi' konulu cuma hutbesindeki sözlerini eleştiren Ankara Barosu hakkında yürütülen  'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama' soruşturması tamamlandı.

Dosya, kovuşturma izni verilmesi talebiyle, Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Açıklama nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulunurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da inceleme başlattı. İnceleme kapsamında Ankara Barosu'nun 11 yöneticisinden yazılı savunma istendi. Ortak şekilde savunma hazırlayan Baro yönetimi savunmayı savcılığa gönderdi. Savcılık, ifadelerin alınmasının ardından ilgili yasa gereği dosyayı soruşturma izni için, Adalet Bakanlığına gönderdi.

Bakanlık, yapılan incelemenin ardından savcılığa, açıklama nedeniyle Ankara Barosu hakkında soruşturma izni verdi. Savcılık Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında bulunduğu 11 yöneticiye tek tek savunmalarını göndermesi için tebligat gönderdi. Baro, yönetimi ise savunmaların hazırlanması için soruşturmayı yürüten savcıdan ek süre talep etti. Savcılık, Baro Yönetim Kurulu üyelerinin bu süre zarfında savunmalarını teslim etmemesi üzerine, dosyayı kovuşturma izni verilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

Bakanlığın kovuşturma izni vermesi halinde dosya son soruşturma için Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na, oradan da Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.