Haberler
Giriş Tarihi : 01-03-2021 17:04   Güncelleme : 01-03-2021 17:04

Diyarbakır Valisi: Biz İngiltere'yi BBC'yi Rahatsız Etmişiz

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, TRT Kurdi'de katıldığı bir programda, Diyarbakır'da gerçekleştirilen kentsel dönüşümün İngiltere ve BBC'yi rahatsız ettiğini iddia etti.

Diyarbakır Valisi: Biz İngiltere'yi BBC'yi Rahatsız Etmişiz

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, TRT Kurdi'de katıldığı bir programda bazı açıklamalarda bulundu. Programa Kürtçe kısa bir konuşma yaparak başlayan Karaoğlu, Diyarbakır'ı ne kadar iyi yönettiklerinden ve hedeflerinden bahsetti.

Diyarbakır'da var olan bütün sorunları çözdüklerini ileri süren Karaloğlu, "Allah'a hamdolsun son beş yıldır bu şehirde çok hummalı bir çalışma var. Artık çalışmaların sonuna geldik. İnşallah, bu sene Ramazan ayıyla beraber Sur'da olaylar nedeniyle kapanan, kısmen halkın kullanımına kapalı olan bölgeyi açmak istiyoruz. Yeni konutlar, tarihi mekanların yeniden restorasyonu, sokaklar, caddeler yeniden ortaya çıkacak ama insanlar tekrar kullanmaya başladıklarında görecekler ki gerçekten verilen tahribatın büyüklüğünü görecekler, yapılan işlerin de muhteşemliğini görecekler. Yeni bir Sur, yeni bir hayat… İnşallah bu şehir, bu ve benzeri travmaları bir daha yaşamasın" şeklinde konuştu.

Kentte gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının İngiltere ve BBC'yi rahatsız ettiğini iddia eden Karaloğlu, "Muazzam bir iş ve bunu herkes gördü. Kentte çok ciddi bir memnuniyet oluşturdu. Sonra ben bir hata yaptım. Üçüncü bölgenin yıkımında şöyle bir laf ettim. 'Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Hiçbir sorun yaşatmadılar. Türkiye'nin her yerinde kamulaştırma ev yıkma gibi durumlarda sıkıntılar yaşanırken Diyarbakır’da böyle bir şey yaşamadık. Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum.' Sen misin bunu söyleyen. Hemen bu kente 40 yılını kaybettiren, o bozguncu takımı o bölgeye yığıldılar. BBC buradan haber yaptı. Olumsuz haber yaptı. 'Halk burada mağdur ediliyor diye…' Biz İngiltere'yi, BBC'yi rahatsız etmişiz" ifadelerini kullandı.