Haberler
Giriş Tarihi : 10-11-2020 16:34   Güncelleme : 10-11-2020 16:54

Doğalgazdaki Yüzde 35 Zammın Ardından Tüketiciyi 500 TL Bandında Faturalar Bekliyor

Doğalgaza gelen yüzde 35'lik zamdan sonra tüketicileri 500 lira bandında faturalar beklediğini söyleyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı, bu kış dar gelirlilerin ısınma masraflarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi.

Doğalgazdaki Yüzde 35 Zammın Ardından Tüketiciyi 500 TL Bandında Faturalar Bekliyor

İşsizliğin yanı sıra evden çalışmanın zirve yaptığı bugünlerde havaların soğuması ile tüm gününü evde geçirmek zorunda olan vatandaşları doğalgaz faturası korkusu sardı. Bu kış hem gelen zamlar hem de evde geçirilen saatlerin artması sebebiyle tüketicilerin en az 500 TL'lik faturalarla karşılaşması bekleniyor.

TÜİK'e göre konutlarda, 1 metreküp doğalgaz için tüketicilerin 2020 yılı birinci döneminde ödediği tutar bir önceki döneme göre yüzde 2.4, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 34.7 artarak ortalama 182.6 kuruş oldu.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar da özellikle işsizler, düşük gelirliler ve asgari ücretliler için bu kış ısınma masraflarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti.

Çakar, “Aylık doğalgaz faturalarının 500 TL'leri bulabileceği, ısınma giderinin asgari ücretliler ve işsizler açısından büyük bir sorun haline geleceği bu dönemde, vatandaş kombiyi açmak ya da açmamak arasında bırakılamaz. Düşük gelirlilerin, asgari ücretlilerin ve işsizlerin yakıt giderleri 5 ay boyunca devlet tarafından karşılanmalıdır” dedi.