Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-08-2021 18:42   Güncelleme : 25-08-2021 18:42

Doktor Maaşları Düşürüldü

Resmi Gazete'de yayımlanan 6. Dönem Toplu Sözleşme ile doktor maaşları düşürüldü.

Doktor Maaşları Düşürüldü

25 Ağustor 2021 tarihli Resmi Gazete'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan "Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme" ile doktorların maaşları düşürüldü.

Söz konusu kararla birlikte ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, tekniker, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlar ve Adli Tıp Kurumu çalışanları gibi sağlık çalışanlarının döner sermaye sabit ek ödemesine yüzde 20 oranında zam getirildi. 

Yani söz konusu zam doktorların dışında kalan sağlık çalışanlarını kapsıyor. Bu zam da döner sermayeden doktorların aldığı paydan kesilerek gerçekleştirileceği için doktorların maaşlarının düşürülmesi anlamına geliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte maaşlarda yaşanacak olan değişiklikler doktor harici sağlık personelini sevindirse de doktor maaşlarında düşüşe neden olacağı için tartışmalara yol açtı.

Kararın ardından Almanya'dan kabul aldığı için sevince doyamayan Türk hekiminin görüntüleri yeniden akıllara geldi.