Haberler
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:04   Güncelleme : 29-09-2021 16:16

Dokuz Eylül Üniversitesi Sayıştay Denetimine İzin Vermedi

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Sayıştay'ın denetim yapmasına izin vermediği ortaya çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sayıştay Denetimine İzin Vermedi

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sayıştay denetçilerinin belge ve bilgi talebi konulu 40 yazısına cevap vermediği ve denetime izin vermediği ortaya çıktı.

DEÜ'nün Sayıştay denetimine izin vermemesine tepki gösteren Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, "Dokuz Eylül Üniversitesi’nin rektörü Fatma Seniha Nükhet Hotar, kamu parasını nasıl harcadığı hakkında Sayıştay’a bilgi vermedi. Böylece denetim yapılmasını da engellemiş oldu. Harcadığı para babasının malı olan bir para değil. Harcadığı para kendi maaşı da değil. Harcadığı para kamunun malıdır. Bunun hesabı kendisinden mutlaka sorulmalıdır. Kamu kurumunun başında olan hiç kimse, Sayıştay denetlemesinden kaçamaz. Gelecekte bunun hesabını mutlaka hukuk önünde verecektir" diye konuştu.

Döner sermaye işletmesi 4 milyon 415 bin lira açık veren Dokuz Eylül Üniversitesi'nin banka hesaplarında uyumsuzluk bulunduğu ve şube müdürleri ile öğretim görevlilerinin mevzuata aykırı biçimde atandığını belirten Sertel, "Bir kamu idaresinin mali tablolarına görüş bildirmeme, Sayıştay tarafından verilebilecek en ağır karardır. Olumsuz görüş bildirmekten çok daha kötüdür. AKP tarafından atanan ve eski AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Fatma Seniha Nüket Hotar, kamu parasını nasıl harcadığı hakkında Sayıştay’a bilgi vermedi. Böylece denetim yapılmasını da engellemiş oldu. Harcadığı para babasının malı olan bir para değil. Harcadığı para kendi maaşı da değil. Harcadığı para kamunun malıdır. Bunun hesabı kendisinden mutlaka sorulmalıdır" ifadelerini kullandı.

Gelecekte Bunun Hesabını Hukuk Önünde Verecek

Kamu kurumlarının yöneticilerinin Sayıştay denetiminden kaçamayacağını belirten Sertel, "Gelecekte bunun hesabını mutlaka hukuk önünde verecektir. Rapora bakıldığında Fatma Seniha Nüket Hotar’ın çok sayıda usulsüzlüğün yanında üniversiteyi borç batağına sürüklediği de görülüyor. Sayıştay’ın 2020 yılı raporuna göre, DEÜ’nün borç miktarı 277 milyon 251 bin liraya ulaşmış. İzmir’in ve Türkiye’nin gözde üniversitelerinden olan Dokuz Eylül, ne yazık ki batağa sürüklenmiştir. Ben buradan kendisini atayanlara seslenmek istiyorum. Sayıştay bir devlet kuruluşudur. Eğer siz, DEÜ’nün denetlenmesini engellemesine göz yumuyorsanız söylenecek söz yok" dedi.