Haberler
Giriş Tarihi : 16-09-2020 16:29   Güncelleme : 16-09-2020 16:29

Dönere At Eti Lahmacuna Kalp Böbrek Çaya Boya Katmışlar

Tarım ve Orman Bakanlığı, 91 firmaya ait 113 taklit ve tağşişli ürün listesini kamuoyuyla paylaştı.

Dönere At Eti Lahmacuna Kalp Böbrek Çaya Boya Katmışlar

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın açıkladığı tağşiş ürünler listesinde, döner ve sucukta at eti, pişmiş lahmacunda kalp, böbrek, karaciğer, taşlık gibi sakatat, bazı çikolatalarda da ilaç etken maddesine rastlandığı bildirildi.

Tüketicilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlerin bulunduğu listede, et ve et ürünlerinden, alkollü ve alkolsüz içeceklere, baldan baharatlara, çaydan kahveye, zeytinyağından süt ve süt ürünlerine, enerji içeceklerinden çikolataya kadar uzun bir liste yer aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklama ise şu şekilde:

"Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir"