Haberler
Giriş Tarihi : 04-05-2021 21:23   Güncelleme : 04-05-2021 21:23

Dost Ateşi: Yandaş Cengiz İnşaat, İkizdere'deki Talan için Bakanlığı Sorumlu Gösterdi

"Bu milletin a... koyacağız" diyen hayâ perdesi yırtılmış Mehmet Cengiz'in şirketi Cengiz İnşaat, Rize'nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen ve büyük bir talana yol açacak olan taş ocağı hakkında bir açıklama yaparak bütün sorumluluğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına attı.

Dost Ateşi: Yandaş Cengiz İnşaat, İkizdere'deki Talan için Bakanlığı Sorumlu Gösterdi

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İşkencidere Vadisi’ne Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen ve büyük bir talana yol açacak olan taş ocağına karşı yöre halkının direnişi devam ediyor. Meselenin kamuoyunda geniş bir yer bulmasının ardından işletmeci firma Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den yazılı bir açıklama yapıldı.

Doğayı katleden projeleriyle bilinen yandaş Cengiz İnşaat, bütün sorumluluğu bakanlığa attı.

"Rize İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğmuştur" ifadesiyle yapılan açıklama şöyle:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ait ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi, bu işe ait ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir. Proje sahasının fiziki koşulları ve limanın inşa edileceği yer sebebiyle liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu malzemesinin, deniz suyuna dayanıklı olması gerekmektedir. Bu amaçla projenin sahibi olan ilgili bakanlık tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden ilgili mevzuat kapsamında hammadde üretim izni alınmıştır."

"TESPİT YETKİMİZ YOK"

"Tüm yasal izinlerin tamamlanmasının ardından ‘Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesinin inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. Bu süreçte yasal olarak hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz" denilen açıklamada, bu konuya binaen "Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları Bakanlık tarafından araştırılmıştır" ifadelerine yer verdi.

AĞAÇLANDIRMA YALANI

"Bu milletin a... koyacağız" diyen hayâ perdesi yırtılmış Mehmet Cengiz'in şirketi Cengiz İnşaat, söz konusu açıklamasında "Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir" iddialarıyla milleti kandırmaya çalıştı.

Açıklamada, şimdiye kadar somut bir adım atılmamasına rağmen "'Rize İyidere Lojistik Limanı’ projesi ile sınırlı hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır" iddiaları da yer aldı.