Haberler
Giriş Tarihi : 04-03-2021 21:43   Güncelleme : 04-03-2021 22:22

Döviz Yükselince Odun İthal Edilemedi: Milli Parklar Tomruk Olacak

Türkiye Ormancılar Derneği, Milli Parklar’daki ormanların kesime açıldığını duyurdu. Gerçekleşecek 31 milyon metreküp ağaç kesimi izninin ormanları ekolojik anlamda yıkıma götüreceği bildirildi.

Döviz Yükselince Odun İthal Edilemedi: Milli Parklar Tomruk Olacak

Tomruk, lif ve laminat, parke üretiminde yararlanılan yonga sektöründe kullanılan odun ham madde gereksinimi artık Türkiye’deki ormanlardan sağlanacak. 

2018 'de etkisini göstermeye başlayan döviz artışıyla birlikte, yurt dışından getirilen odun ham madde fiyatlarında da artış yaşandı. Bu artışla kesilecek olan ağaç miktarını yansıtan 24 milyon metreküp odun üretimi artık Türkiye ormanlarından sağlanacak. 

Kesilecek ağaçlar yönetmeliğe uygun değil"

Köprülü Kanyon Milli Parkında 94.477 metreküp, Termessos Milli Parkı’nda 176 metreküp, Beyşehir Mili Parkı’nda 5.703 metreküp, Kovada Milli Parkı’nda ise 948 metreküp ağacın kesim için izin verildiği açıklandı. Üretim ormanı olmayan korunması gereken alanlar olarak değerlendirilen Milli Parklar Yönetmeliği’ne göre ağaç kesimlerinin hukuki ve bilimsel açıdan uygun olmadığı belirtildi.

"Türkiye’de aşırı ağaç kesimi zorlaması var"

5 milli parkta ağaç kesimi yapıldığını vurgulayan Türkiye Ormancılar Derneği İkinci Başkanı ve eski Milli Parklar Genel Müdürü Hüsrev Özkara gerçekleşen ağaç kıyımıyla ilgili şöyle konuştu:

"Türkiye’de aşırı üretim (ağaç kesimi) zorlaması var. Odun hammaddesini yurtdışından ithalatla daha uygun fiyatlarla getirip Türkiye’de işliyorlardı. Sunta, MDF gibi başka alanlarda kullanılacak ürünlere dönüştürülüyorlardı. Türkiye’deki odun kapasitesini düşünecek kadar fabrika kapasitesi oluşturmadılar. Hep yüksek kapasite. ‘Nasıl olsa geliyor, parayla alıyorum, para da kazanıyorum’… Ama gün geldi döviz fiyatları yükselince, artık dışarıdan ithalat yapmak zorlaştı. Bu sefer döndüler hükümete ‘Arkadaş bizim ormanlarımız zarar da görse bizim ihtiyacımızı karşılayacaksınız’… Hükümetin de işine geldi."

Ağaç kesimi 32 milyon metreküpe çıktı 

"2010’lu yıllarda 13-14 milyon metreküp olan ağaç kesimi bugün 32 milyon metreküpe çıktı. Bu şunu gösteriyor: Böyle bir üretim (ağaç kesimi) alışkanlığını toplumda var ettiler. Kendini göstermek isteyen meslektaşlarımız da ‘Efendim biz Milli Parklar’dan da kesim yaparız. Tanrı kuralı mıdır?’ diyerek bu tür uygulamalara adım attılar.

Milli Parklar’dan yapılacak ağaç kesiminin toplam ağaç kesiminin çok az kısmını karşılayacak, 30 bin metreküpü geçmiyor. Benim bahsettiğim Türkiye geneli ağaç kesimi 31 milyon metreküp. Lafa geldiği zaman ülke sevgisinden doğa sevgisinden bahsediyoruz. Bunlar göstermelik. ‘Sizin söylediğiniz gibi değil’ diyorlarsa sahaları birlikte değerlendirelim."

Orman Kanunu son 18 yılda 29 kez değiştirildi

"6831 sayılı Orman Kanunu 2000’li yıllara kadar 15 defa değiştirilmiş. 44 yılda 15 defa… Son 18 yılda ise 29 kez değiştirildi. Geçmişte de değiştiriliyordu, ama ben bunu bugün siyasi iktidarın fütursuz tavrı olarak değerlendiriyorum. 16, 17, 18’nci maddeler izin maddeleridir. Bu izin maddelerinde ormanları arka bahçe gibi görmeye başladılar. Normalde istisna olarak sayılanlar şu anda istisna olmaktan çıktı. Son yıllarda 37 bin hektar (ağaç kesimi) yıllık izin veriliyor. Özellikle; deniz sahilleri, turizme konu olan yerler, maden sahaları. Fakat öyle bir kolaycılık var ki. Adam diyor ki ‘Ben yol yapmadan hemen gireyim şu köşeden.’ Yaşadım bunları. Ya arkadaş burası Milli Park buraya niye giriyorsun?"

Son 4 yılda ağaç kesimi 10 milyon metreküp arttı

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ise Türkiye’de son yıllarda odun üretimi aşırı arttığını belirterek, yeni rakamlara göre 2020 yılında 28,5 milyon metreküp odun üretildiğini söyledi.

Bu rakamların 2017’de 18,5 milyon metreküp olduğuna dikkat çeken Atmış şöyle devam etti:

"Sadece 4 yılda Türkiye’deki odun üretimi 10 milyon metreküp arttı. Bu artış oransal anlamda yüzde 53,6’ya denk geliyor. Bu artışın içerisinde sanayi odun üretimi yüzde 59,5 artarken yakacak odun üretimi yüzde 23,8 arttı. Türkiye’de odun üretimi neden bu kadar hızlı artıyor?"

"Dünyada öncü olmakla övünen bir sektör"

"Bu üretimin yüzde 76’sı iki sektöre üretim yapıyor, 'Tomruk ve lif yonga ürünü.' Lif yonga levha işleyen sanayinin kapasitesi yıllık işleme kapasitesi 14 milyon metreküpe geldi. Avrupa’da ve dünyada öncü olmakla övünen bir sektör. Bu sektör bu büyümeyi planlarken hammaddenin önemli bir kısmını da yurtdışından ithal etmeyi düşünüyordu. 2018 yılında yaşanan o büyük döviz krizi nedeniyle bu sektör tamamen içeriye döndü ve Orman Genel Müdürlüğü üzerinde baskılar oluşturarak odun üretimi artışını hızlandırdı. Bizim ormanlarda yapılan aşırı odun üretimini sorgulamamız gerekiyor. Çünkü bu artış ormanlarımızı ekolojik anlamda yıkıma götürüyor."

Milli Parklar'da odun üretimi yapmak doğru değildir

"Biyokütle sektörü (odun yakıp enerji üreten sektör) de devreye girdi. Onlar da OGM’den odun talep etmeye başladı. Bu da yetmezmiş gibi OGM ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Milli Parklar’da da odun üretimi için meta vermeye başladı. Milli Parklar korunan alandır ve oralarda odun üretimi yapmak doğru değildir. Milli Parklar Türkiye ormanları içerisinde yüzde 4’lük alanı kapsıyor. Bu sektör sahiplerini memnun edebilmek ve ucuz hammadde verebilmek için ve Milli Parklar’daki yüzde 1’e denk gelen alanlarda da odun üretimine başlanılıyor."

"Milli Parklar ormanlık alanlarımızın yüzde 4’ünü kapsıyor"

Milli Parklar’da sadece ekosistemler değil tarihi ve arkeolojik alanlar ortaya çıktığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Botaniği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik, "Örneğin Termessos Milli Parkı’nda hem flora fauna hem de arkeolojik alanlar bulunmaktadır. Milli Parklar ormanlık alanlarımızın yüzde 4’ünü kapsamaktadır. Türkiye ormanlarına kıyasladığımız zaman buraların ormanlık alanları azdır ve mutlak korunması gereken alanlardır" dedi.