Haberler
Giriş Tarihi : 06-04-2021 09:11   Güncelleme : 06-04-2021 09:11

DSÖ Temsilcisi: Covid-19'un İnsanlardan Hayvanlara Bulaşma İhtimali Var

Dünya Sağlık Örgütü’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, Covid-19’un insanlardan hayvanlara bulaşma riskinin olduğunu belirtti.

DSÖ Temsilcisi: Covid-19'un İnsanlardan Hayvanlara Bulaşma İhtimali Var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19'un insanlar aracılığıyla hayvanlara bulaşabileceğini bildridi. DSÖ'nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic'in yaptığı açıklamada, Covid-19'un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiği söylendi.

DSÖ'nün Covid-19'un diğer hayvanlar üzerindeki etkilerini araştırdığını aktaran Vujnovic, "Covid-19 esas olarak insandan insana bulaşma yoluyla yayılıyor, fakat Covid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor" şeklinde konuştu.

Vujnovic, "Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir" dedi.

Covid-19 Hastaları Hayvanlarla Temas Ederken Dikkatli Olmalı

Vujnovic, Covid-19 hastalarının evcil hayvanlarıyla olan temaslarında sınırlamaya gitmeleri gerektiğini söyleyerek "Şu anda Covid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir" ifadelerini kullandı.