Haberler
Giriş Tarihi : 28-09-2021 13:13   Güncelleme : 28-09-2021 13:58

Dünden Bugüne Karabağ Sorunu

Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Vakfı'ndan Prof. Dr. Haydar Çakmak editörlüğünde 'Dünden Bugüne Karabağ Sorunu' isimli eser yayımlandı.

Dünden Bugüne Karabağ Sorunu

Yenisey Yayınları'ndan çıkan eser Karabağ sorunundaki pek çok konuya ışık tutuyor. Türkiyeli ve Azerbaycanlı bilim insanları tarafından ortaya çıkarılan eserin editörlüğünü Prof. Dr. Haydar Çakmak üstlendi. 

Eser hakkında TamgaTürk ekibine açıklamalarda bulunan Çakmak, eser hakkında bazı noktalara değindi. 

Karabağ Konusu Sadece Azerbaycan İçin Değil Türk Dünyası İçin Önemli Bir Konudur"   


Karabağ sorununun sadece Ermenistan ve Azerbaycan arasında olmadığını söyleyen Çakmak, "Karabağ konusu sadece Azerbaycan için değil Türk dünyası ve özelikle Türkiye için çok önemli bir konudur. Özelikle Türkiye’nin altını çizmemdeki sebep, bu sorunun Türkiye’nin ulusal çıkarlarını ve toprak bütünlüğünü direkt olarak etkilemesidir. Bunun nedeni Ermenistan’ın sadece Azerbaycan’dan değil Gürcistan ve Türkiye’den de toprak talebinde bulunmaktadır" dedi.

"Ermenistan'ın En Büyük Kozu Hristiyanlıktır"    


Çakmak, Ermenistan'ın pek çok konudan geri olmasına karşın hristiyanlığı kendisine adeta kalkan yaptığına değinerek, "Ermenistan’a kısaca değindiğimiz zaman çok fakir ve geri kalmış bir ülke olduğunu görmekteyiz. Son savaşta da görüldüğü üzere askeri ve ekonomik gücü oldukça zayıf, yer altı ve üstü kaynakları yok denecek kadar az bir ülkedir. Aynı zamanda coğrafi nedenlerden ötürü tarım üretiminde de oldukça geridir. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Ermenistan’ın en büyük kozu Hristiyanlıktır. Ermenistan başta Rusya olmak üzere ABD ve Avrupa(Fransa başı çekmektedir) üzerinden Hristiyanlığı kullanarak destek almaktadır. Hal böyle olunca Karabağ sorunu bölgesel bir sorun olmaktan çıkıp ulusal bir sorun haline dönüşmüştür. Bu evriliş Türkiye’nin kardeş Azerbaycan ve kendi çıkarları için duruma müdahil olma zorunluluğunu doğurmuştur" ifadelerini kullandı.

"Eser Sıcak Bir Gündemde Ortaya Çıktı"   


Çakmak son olarak, "Dünden Bugüne Karabağ Sorunu" eserinin uzun bir kaynak taraması ve güncel konular göz önüne alınarak oluşturulduğunu belirterek, "Eser Karabağ savaşının yarlarının iki taraf içinde yeni yeni sarılığı sıcak bir gündem de ortaya çıktı. 9 makalenin yer adlığı esere birçok Azerbaycanlı da katkı sunmuştur. Bunlar Ermenice ve Rusçayı bilen, literatürü ve batı kaynaklarını iyi tanıyan insanlardır. Tüm bunları göz önünde bulundurursak ortaya Karabağ sorununda pek çok konuya ışık tutacak, güncel ve kapsamlı bir eserin ortaya çıktığını görürüz" değerlendirmesinde bulundu.