Haberler
Giriş Tarihi : 20-03-2021 13:46   Güncelleme : 20-03-2021 13:46

Dünya Medyası, İstanbul Sözleşmesi'nin Feshini Değerlendirdi

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi yurt dışında da yankı buldu.

Dünya Medyası, İstanbul Sözleşmesi'nin Feshini Değerlendirdi

Dünya'nın dört bir yanından ''İstanbul Sözleşmesi feshi'' kararına yönelik tepki geldi. Farklı medya organlarının farklı şekillerde ele aldığı kararla ilgili tek ortak nokta ''Türkiye'de durumun çok daha kötüye gideceği'' oldu.

Gazetelerin 'İstanbul Sözleşmesi kararı' haberleri:

Reuters: Tepkilere rağmen çekti

Kadınların bütün çağrılarına rağmen Erdoğan, Türkiye'yi kadınları koruma amaçlı uluslararası bir anlaşmadan çıkardı. Anlaşmayı 2011 yılında imzalayan Türkiye, geçen kadın cinayetlerinde yaşanan artışla dikkat çekiyor. Muhafazakarlar sözleşmeye karşı çıkıyordu. Türkiye kadın cinayetlerine ilişkin resmi istatistik tutmuyor. Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye'deki kadınların yüzde 38'inin yaşamları boyunca bir partnerin şiddetine maruz kaldığını gösteriyor.

FAZ: Yargı Reformundan Kısa Süre Sonra Feshetti

Avrupa Birliği standartlarının yakalanması, temel hak ve özgürlüklerin iyileştirilmesi iddiasıyla açıklanan Yargı Reformu Paketi’nden kısa bir süre sonra Erdoğan yönetimi İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Yargı paketi bu ayın başında açıklanmıştı. Kadınlar kararın geri alınması için alanlara çıkıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da binlerce kadın eşitlik ve kadına yönelik şiddete karşı alanları doldurmuştu.

Der Spiegel: Her şey daha kötüye gidecek

Türkiye’de kadın cinayetleri artıyor. Her şey kadınlar için daha da kötüye giderken Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldı. Bu kadınlar için her şeyin daha da kötüye gideceğinin işareti. Uluslararası Af Örgütü’nün verilerine göre 2015-2019 yılları arasında kadın cinayetleri yüzde 60 arttı. Bu karar Türkiye’yi Avrupa değerlerinden daha da uzaklaştıracak.

Ouest France ve RFI: Dini grup ve cemaatler istedi

Türkiye kadına yönelik şiddeti cezalandıran İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı. 2023 seçimlerine hazırlanan iktidar dini grup ve cemaatlerin de baskısıyla anlaşmanın "Türk ailesinin yapısına" zarar verdiğini ileri sürerek çekilme kararı verdi. Erdoğan yönetimi uzun bir süredir sözleşmeden çekilmeyi tartışıyordu. Kadınlar ve muhalefet ise sözleşmeden çekilmemesi için çağrılarda bulunuyordu.

Europapress.es: Kendi imzaladığı sözleşmeden çekildi

Erdoğan, Türkiye'yi İstanbul Kadın Hakları Sözleşmesi'nden çekti. Bu anlaşma 40'tan fazla ülkeyi kapsıyordu ve Başbakan olarak görev yaptığı 2011'de Erdoğan tarafından bizzat imzalanmıştı. Geçen yıl ülkede en az 300 kadın öldürülmüştü.