Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-08-2021 20:58   Güncelleme : 29-08-2021 21:21

Dünya Tartışıyor: 150 Bin Dolarlık Araç Türkiye'de Neden 600 Bin Dolar?

Türkiye'de otomotive uygulanan ağır vergiler dünya basınında gündem oldu.

Dünya Tartışıyor: 150 Bin Dolarlık Araç Türkiye'de Neden 600 Bin Dolar?

Otomotiv endüstrisi üzerine yayın yapan bir kuruluş olan Jalopnik'te David Tracy imzasıyla yayımlanan haberde Porsche Cayenne Coupe aracının Türkiye'deki fiyatı üzerinden Türkiye'deki araç pahalılığının nedenine değinildi.

David Trazy, asıl fiyatı 150 bin dolar olan aracın "absürt biçimde" pahalı oluşunun nedeninin ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olduğunu belirtti.

Söz konusu lüks aracın yanı sıra bütün diğer otomobillerin Türkiye'de katbekat pahalı olmasına neden olan ÖTV'yi arama motorlarında arattığında bu verginin insanlarda hiç tepki uyandırmadığını gördüğünü belirten Tracy, araç pahalılığını vergiler ve resmi düzenlemeler kadar etkileyen bir başka etken olmadığını belirtti.

Tracy, dünyada otomobile uygulanan vergiler konusunda zirvede olması muhtemel olan Türkiye'nin kendisini "büyülediğini" kaydetti.

Türkiye'yi ziyaret ederek İstanbul'da bazı araçların fiyatlarını, araçlara uygulanan vergilerin oranlarını inceleyen Tracy'nin yayımladığı videoda uygulanan vergiler karşısında şaşkınlığını saklayamadığı görülüyor.