Haberler
Giriş Tarihi : 05-04-2021 17:10   Güncelleme : 05-04-2021 17:10

Eğitim Masraflarını Karşılamayan Babasına Dava Açtı

Tıp öğrencisi Sude Ç., eğitim masraflarını karşılamadığı gerekçesiyle iş insanı babasına dava açtı.

Eğitim Masraflarını Karşılamayan Babasına Dava Açtı

İstanbul'da yaşayan tıp fakültesi öğrencisi Sude Ç., eğitim masraflarını ödemediği gerekçesiyle iş insanı babası Tuncay Ç.'ye dava açtı.

Ünlü bir elektronik şirketinin sahibi olan iş insanı Tuncay Ç.'ye geçen yıl Temmuz ayında eşinden boşandı. Mahkeme, boşanan çiftin kızları Sude'ye 5 bin lira aylık nafaka bağladı. Ancak iddiaya göre, iş insanı baba özel bir üniversitede tıp eğitimi alan kızına, annesiyle görüştüğü gerekçesiyle para ödemedi.Babasından eğitim ücretlerini alamayan Sude Ç., Tuncay Ç.'ye Büyükçekmece Adliyesi'nde nafaka davası açtı. 

Annemle Görüştüğüm İçin Cezalandırılıyorum

"Tıp fakültesi öğrencisiyim ve doktor olma hayaliyle yaşayan bir genç kızım. Babam, annemle görüştüğüm için üniversite ücretimi ödemiyor, senetle borç aldığımdan bu yıl okuyabiliyorum. Ancak, babam üniversite okul ücretimi ödemezse okula devam edememe olasılığım var" diyen genç kız annesiyle görüştüğü için babası tarafından cezalandırıldığını söyledi.

Babasının Türkiye'nin gizli zenginlerinden biri olduğunu öne süren Sude Ç. "Babamın İstanbul'un merkezinde 26 bin metrekarelik kapalı alanda bir fabrikası var. Doktor olabilmek için babama dava açmak zorunda kaldım. Babamı da annemi de çok seviyorum, ikisinin arasında cezalandırılmak istemiyorum. Doktor olup, ülkeme faydalı bir genç olmak istiyorum. Türk adaletinin gereğini yapacağına inanıyorum" dedi.

Babasından davacı olan Sude Ç.'nin avukatı Mehmet Candan da davaya ilişkin şunları söyledi:

"Davacının babası ünlü bir şirketin sahibi. Aynı zamanda Türkiye'nin zenginleri arasında. Bankasında 7 milyar doları var. Yargıtay'da devam eden bir dosyası kapsamında 40 milyon TL alacağı var, aynı zamanda şu an üzerine kayıtlı gayrimenkullerin değeri yaklaşık 250 milyon TL. Malikânelerinde 7 milyon değerinde 1500 metrekarelik bir villası bulunmakta ve kendisi burada yaşamaktadır. Kendisinin özel şoförü, masörü, doktoru, hizmetçisi, aşçısı, evinin içerisinde bulunan hamamında kese yaptırmakla görevli tellalı, lüks yatı ve araçları bulunmaktadır. Bu kadar zenginliğe sahip olan davalı Tuncay, eşiyle boşanma davasını bahane gösterip, kızını cezalandırmak için kızının üniversite ücretlerini karşılamamaktadır. Kız çocuğu Sude eniştesinin 80 metrekare evinde 7 kişiyle birlikte yaşamaktadır. Müvekkil kız çocuğunun eğitim hakkı kutsal ve bu hak kanunlarla karşılanmıştır. Büyükçekmece 1. Aile Mahkemesi'nde dava devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan duruşmada karar verilmezse bile bir sonraki duruşmada karar verileceğini düşünüyoruz." 

Avukatı aracılığı ile iletişime geçilen iş insanı Tuncay Ç. ise henüz kızının iddialarına yanıt vermedi.