Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 22:04   Güncelleme : 23-03-2021 22:04

Ekonomi Reformları Eylem Planı Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomi reformları eylem planına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak, "Ekonomi Reformlarımızın takvimini tamamladık" ifadesini kullandı.

Ekonomi Reformları Eylem Planı Açıklandı

Ekonomi reformları eylem planınını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: "Ekonomi Reformlarımızın takvimini tamamladık. Bakanlığımızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayırlı olsun."

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sitesinden duyurulan plana göre, 10 ana başlıktan oluşan Ekonomi Reformları Eylem Planı'nda 38 sayfa boyunca yapılacak düzenlemeler belirtildi.

Söz konusu eylem planında şu ifadeler yer aldı:

KAMU MALİYESİ

Bütçe hazırlık sürecinin sadeleştirilmesi kapsamında Orta Vadeli Program (OVP) ve Orta Vadeli Mali Plan (OVMP)tek bir belge haline getirilecektir.

Bütçe uygulama sonuçlarını, kamu mali politikası gelişmelerini ve hedeflerini içeren “Kamu Maliyesi Raporu” üçer aylık dönemler itibarıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Özel Hesap Uygulamaları, hizmetin niteliği gereği acil ve zorunlu olanlarla sınırlandırılacak, bu kriterleri karşılamayan uygulamalar kademeli olarak kaldırılacaktır.

Döner Sermayeler 2022 yılı bütçesinden başlamak üzere aşamalı olarak merkezi yönetim bütçesine dahil edilerek bütçe hakkının kapsamı genişletilecektir.

Döner sermaye işletmeleri gözden geçirilecek, verimli olmayan döner sermaye işletmeleri kapatılacaktır.

Yerel yönetimlerin borç stokunun artmasını önleyecek ve borç sürdürülebilirliğini sağlayacak düzenlemeler yapılarak, mali disiplin güçlendirilecektir.

Sosyal yardımların etkin bir biçimde dağıtılması için, sosyal yardım verilerinin tamamı (belediyelerce verilenler de dahil olmak üzere) Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemine entegre edilecektir.