Haberler
Giriş Tarihi : 30-01-2021 21:41   Güncelleme : 30-01-2021 21:46

Ekonomik Krizde Olan Arjantin, IMF ile Anlaşma Yoluna Gidiyor

Arjantin 44 milyar doları bulan borcunu ödeyebilmek için Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşma imzalamak istiyor.

Ekonomik Krizde Olan Arjantin, IMF ile Anlaşma Yoluna Gidiyor

Arjantin 44 milyar doları bulan borcunu ödeyebilmek için Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşma yoluna girmek istiyor.

Euronews'in aktardığı habere göre, Wall Street Journal gazetesine röportaj veren Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman 2020'de yüzde 8,5 olan bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 6'ya düşürmek istediğini de aktardı.

Arjantin 2018 yılında imzaladığı 57 milyar dolarla Uluslararası Para Fonu'nun en büyük kredi anlaşmasını imzalamıştı ancak programı hayata geçiremediler. Hükümet şimdi bu anlaşma için tekrardan masaya oturmak istiyor.

Geçtiğimiz yıl kamu borçları nedeniyle dokuzuncu defa temerrüde düşen Arjantin ekonomisinin tekrar düzene girmesi için IMF anlaşması tek seçene olarak görülüyor. Fakat yatırım bankası JP Morgan çarşamba günü yayınladığı raporda yıl ortasına doğru bir anlaşma imzalanmasını beklediğini fakat buna rağmen ülkedeki yatırım ortamı ve ihracat alanındaki sorunların çözülemeyeceğinin altını çizdi.

Uzun vadeli IMF kredileri beraberinde ağır yapısal reformlar uygulanmasını şart koşuyor fakat yatırıcımlar sağlanan kredinin kısa süreli rahatlama sağlasa da reformların hayata geçirilmesi konusunda tereddütlere sahip.