Haberler
Giriş Tarihi : 06-09-2021 18:13   Güncelleme : 06-09-2021 18:13

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Balkan Belediye Başkanları Zirvesi' Öncesi Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Balkan Belediye Başkanları Zirvesi" öncesinde açıklama yaptı.

Ekrem İmamoğlu'ndan 'Balkan Belediye Başkanları Zirvesi' Öncesi Açıklama

29-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan "Balkan Belediye Başkanları Zirvesi" öncesinde 9 Balkan ülkesinin başkonsolosluk yetkilileri ile bir araya gelen Başkan Ekrem İmamoğlu, "Kasım ayı sonunda İstanbul’da gerçekleştireceğimiz, ‘Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’nin, belediyelerimiz arasındaki köklü iş birliklerine yeni bir vizyon kazandırmasını umuyoruz" diye konuştu.

Bir Doğu Akdeniz, Karadeniz, Yakın Doğu ve Avarasya ülkesi olduğumuz kadar Balkan ülkesi olduğumuzu da ifade eden Ekrem İmamoğlu, "Balkanlar ise Avrupa Birliği’nin Doğu sınırlarını, Avrasya’nın Batı’daki ayağını oluşturması bakımından hassas bir ekonomik ve politik bölge" dedi.

Türkiye ve İstanbul için tarihi ve kültürel anlamda da Balkanların önem taşıdığını belirten İmamoğlu, "Türk ulusunu şekillendiren tarihi süreçteki konumu, bölgesel bütünleşme ve AB üyelik hedefi bağlamında öneme sahiptir. Ortak tarihsel kökleri ve bir göç hikayesini paylaştığımız düşünüldüğünde, kentler ve kültürel aktörler arasındaki ilişki ve iş birliklerini bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi uzun vadede tüm tarafların lehine bir süreç yaratacaktır" şeklinde konuştu.

Yerelin Gücünü Önüne Almayan Hiçbir Girişim Başarıya Ulaşamaz

"Kültürel, tarihsel ve dini bağların öne çıktığı bu iş birlikleri, çoğunlukla etkinlikler, şenlikler, festivaller gibi kültürel organizasyonlar şeklinde gerçekleşiyor. Ancak dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentlerde yaşadığı bir dönemde, güçlü bir kent vizyonu ortaya koymak ve iş birliklerini çağa uygun bir anlayışla şekillendirmek gerekiyor" diyen İmamoğlu, "Bir yandan iklim değişikliği nedeniyle yaşadığımız afetler, öte yandan ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’ gibi ekonomilerimizin yeşil dönüşümünü hızlandıracak ortak gündemlerimiz var. Küresel düzeydeki risk ve fırsatlara bölgesel cevaplar üretebilmemiz yeni gelişim alanları doğurabilir. Bu fırsatların değerlendirilebilmesi için doğru bir vizyon, bilgi, deneyim ve küresel ağlar içinde etkin bir role ihtiyaç var. Küresel düşünüp, yerel eyleme geçmek gereken bu çağda, yerelin gücünü önüne almayan hiçbir girişimin başarıya ulaşmayacağını artık net olarak biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Balkan Şehirleri Arası Diyalog Ülkeler Arası Dostluğa Çok Büyük Katkılar Sunacak

"Burada temel amaç, gerçekten Balkanlar'ın çok değerli tarihi ilişkilerinin 21. yüzyıla yakışan ve bugünün ihtiyaçlarını gideren bir zeminde buluşmalarını sağlamak. Şehirler arası bu diyaloğun, ülkeler arası dostluğa ve samimiyete de çok büyük katkılar sunacağına yürekten inanıyorum" diyen İmamoğlu, "Bütün şehirlerin iyi yaşamlar sunması, Balkanlar'da çok sıkı, çok güzel bir hayatın, çok değerli bir hayatın var olacağına işarettir. Balkanlardaki huzur ve iyi yaşam, bence hem Avrupa'ya hem dünyaya çok değerli bir mesaj çıkaracaktır. Bu manada tekrar hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.