Haberler
Giriş Tarihi : 26-11-2020 21:53   Güncelleme : 26-11-2020 21:53

Elazığ Depreminde Yıkılan Dilek Sitesi Soruşturmasında 23 Kişi Hakkında Dava Açıldı

24 Ocak Elazığ depreminde 14 kişinin yaşamını yitirdiği Dilek Sitesi soruşturmasında, 23 kişi hakkında dava açıldı.

Elazığ Depreminde Yıkılan Dilek Sitesi Soruşturmasında 23 Kişi Hakkında Dava Açıldı

24 Ocak 2020 tarihihde Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Dilek Sitesi'nde 14 kişi yaşamını yitirmişti. Dilek Sitesi ile ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sona erdi. 

Soruşturma kapsamında 23 kişi hakkında düzenlenerek taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan cezalandırılmaları istemi ile dava açıldı. Mahkemece yapılan inceleme sonucunda Cumhuriyet Başsavcılığınca açılan iddianamenin kabulüne karar verilerek şüphelilerin yargılanmalarına başlandı.

Sanıklara, ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan ayrı ayrı iki yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Depreme ilişkin bilirkişi raporunun da yer aldığı iddianamede, şu ifadeye yer verildi: 

“Yapılan inceleme neticesinde taşınmaza ait onaylı betonarme projesinde, taşınmazın beton sınıfını ve çelik sınıfını belirtilmemiştir."

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı konuya yapılan açıklama şu şekilde:

"24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen depremde yıkılan ve vatandaşlarımızın ölümüne sebebiyet veren binalar ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılmakta olan soruşturmalar kapsamında, 14 kişinin öldüğü Elazığ Merkez Sürsürü Mahallesi'nde bulunan Dilek Sitesi ile ilgili soruşturma tamamlanarak, tespit edilen 23 şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca iddianame düzenlenerek Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma suçundan cezalandırılmaları istemi ile Elazığ 1.Ağır Ceza Mahkemesine kamu davası açılmıştır. Mahkemece yapılan inceleme sonucunda Cumhuriyet Başsavcılığımızca açılan iddianamenin kabulüne karar verilerek şüphelilerin yargılanmalarına başlanmıştır."