Haberler
Giriş Tarihi : 30-06-2021 20:43   Güncelleme : 30-06-2021 20:58

Ele Verir Talkını Kendi Yutar Salkımı: Emine Erdoğan Porsiyonları Küçültme Çağrısı Yaptı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan vatandaşa "porsiyonları küçültme" çağrısı yaptı.

Ele Verir Talkını Kendi Yutar Salkımı: Emine Erdoğan Porsiyonları Küçültme Çağrısı Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı merkez kampüsünde gerçekleştirilen "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" etkinliğinde konuşan Emine Erdoğan, “Bu, yaklaşık 821 milyon insan demek. Öte yandan 670 milyon yetişkin ve 140 milyon genç obezite ile mücadele ediyor. Tüm dünyada tarladan satış noktalarına kadar, her yüz gıdadan 14’ü ziyan oluyor. Soframıza ulaşana kadar ise her yüz gıdadan 33’ü çöpe gidiyor. Gelişmiş ülkeler gıdayı daha çok marketlerde veya evlerinde israf ediyorlar. Bunun ekonomik bedeli 680 milyar dolardır. Gelişmekte olan ülkelerde ise gıda sofralarına gelmeden önce ziyan oluyor. Altyapı ve teknoloji yetersizliği hasatta, depolamada ve taşımada yaşanan kayıpların sebebidir. Bunun ekonomik bedeli ise 310 milyar dolardır. Yani çöpe giden gıdanın değeri 1 trilyon dolar” dedi.

Türkiye'de de gıda israfının yüksek olduğunu belirten Erdoğan, "Son derece üzülerek söylüyorum ki ülkemiz de bu durumdan muaf değil. Günlük 4,9 milyon somun ekmek çöpe gidiyor. Taze meyve sebzenin israf oranı yüzde 50. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, 2019’da yayınladığı bir raporda gıda israfının yüzde 61’inin evlerde gerçekleştiğini söylüyor. Ülkeler arası seyahat eden yiyeceklerin, üretimden dağıtıma kadar, sera gazı salınımına katkısı, yüzde 6 ve maalesef buna benzer birçok rakam, uzun bir liste olarak önümüzde uzadıkça uzuyor" şeklinde konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendiini hariç tuttuğu tasarruf kararnamesinin gününde konuşan Emine Erdoğan, “Gelin, hep birlikte basit önlemler alalım. Mesela, alışverişe çıkmadan önce, alınacaklar listesi hazırlayalım. Porsiyonlarımızı küçültelim. Sadece ihtiyacımız kadarını alıp, bozulacağını bildiğimiz yiyecekleri istiflemekten vazgeçelim" ifadelerini kullandı.