Haberler
Giriş Tarihi : 13-05-2021 01:57   Güncelleme : 13-05-2021 02:15

Elon Musk Duyurdu: Bitcoin ile Tesla Satışı Askıya Alındı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, şirketin Bitcoin ile araç satışını askıya aldığını duyurdu. Elon Musk'ın öne sürdüğü gerekçe ise Bitcoin madenciliği ve işlemleri için kullanılan fosil yakıtların artan kullanımı.

Elon Musk Duyurdu: Bitcoin ile Tesla Satışı Askıya Alındı

Kısa bir süre önce 1,5 milyar dolar (12 milyar 645 milyon Türk Lirası) değerinde Bitcoin alan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son olarak araç satışlarında kullanılan ödeme yöntemlerine Bitcoin'i de dâhil etmişti. Bu haber kripto para piyasalarında olumlu karşılanırken birçok müşteri de Bitcoin ile Tesla sipariş etmeye başlamıştı.

Ancak bugün, Tesla CEO'su Elon Musk, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla Tesla'nın Bitcoin ile araç satışlarını askıya aldığını duyurdu. 13 Mayıs 2021'de TSİ 01.00 sularında duyurulan haber, piyasada bomba etkisi yaratırken Bitcoin'in fiyatı ise 15 dakika içerisinde 54 bin 735 dolardan 52 bin dolara kadar geriledi. Bu haber yazıldığı an itibarıyla ise Bitcoin, 52 bin 889 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Elon Musk, karara gerekçe olarak Bitcoin madenciliği ve işlemleri için kullanılan fosil yakıtların artan kullanımından endişe duyduğunu gösterirken bu durum değişinceye kadar satışların askıya alındığını bildirdi. Öte yandan bir iddiaya göre Musk’ın paylaşımından, Tesla’nın daha az enerji tüketen kripto paralara yöneleceği anlaşılıyor. Bu yüzden de yatırımcılar, enerji dostu kripto paraları araştırmaya başlamış.

Musk'ın söz konusu açıklaması şu şekilde:

"Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürden endişe duyuyoruz.

Kripto para biriminin birçok düzeyde gelecek vadeden bir fikir olduğuna inanıyoruz ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz.

Tesla, herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Bitcoin'in enerjisinin/işleminin yüzde 1'inden daha azını kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz."