Haberler
Giriş Tarihi : 08-10-2021 18:25   Güncelleme : 08-10-2021 18:25

Elon Musk Hakkında FETÖ'cü Olduğu Gerekçesiyle Suç Duyurusu

Elon Musk hakkında FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Elon Musk Hakkında FETÖ'cü Olduğu Gerekçesiyle Suç Duyurusu

Hakkında bulunan FETÖ üyeliği ve casusluk suçlamalarıyla yargılanmakta olan Metin Can Yılmaz, Elon Musk'ın FETÖ'cü olduğunu iddia etti.

Metin Can Yılmaz'ın ortaya attığı argümanlardan birisi gizlilik ilkesini merkeze alan mesajlaşma uygulaması Signal. 

FETÖ'den yargılanan Yılmaz Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılamasında "Signal kullananları ifşa edeceğim. Elon Musk gibi. Signal kullanan adam, Sabah Gazetesi'nin haberine göre ya il imamıdır ya da ilçe imamıdır. Elon Musk hakkında resmi suç duyurusunda bulunuyorum. Adam hem kullanıyor hem de teşvik ediyor. Eğer benim hakkımda Sabah Gazetesi'nin haberine dayanarak iddianame düzenlenip Enver Altaylı hakkında mütalaa düzenleniyorsa, Elon Musk soruşturulmalıdır. Bu adam suçludur. Signal'i kullandığı için, Signal'in kullandırılmasını teşvik ettiği için bu adam örgüt içi bir haberleşme programını herkese tavsiye ediyor" dedi.

Yılmaz'ın sözleri karşısında mahkeme heyeti ihbarı dikkate almak zorunda kalarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yönlendirdi.

Savcılık Soruşturmaya Yer Görmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise Elon Musk hakkında CMK'nın 158. maddesinde geçen "İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir. Bu durumda şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez. Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar, varsa ihbarda bulunana veya şikâyetçiye bildirilir ve bu karara karşı 173'üncü maddedeki usule göre itiraz edilebilir. İtirazın kabulü halinde Cumhuriyet başsavcılığı soruşturma işlemlerini başlatır. Bu fıkra uyarınca yapılan işlemler ve verilen kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak Cumhuriyet savcısı, hakim veya mahkeme tarafından görülebilir" ifadelerine dayandırarak soruşturmaya yer görmedi.