Haberler
Giriş Tarihi : 05-04-2021 08:13   Güncelleme : 05-04-2021 08:41

Emekli Amiraller Gözaltına Alınıyor

104 emekli amiral tarafından imzalanan bildiri sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında bildiriyi hazırlayan emekli amiraller, adi suç işlemişçesine günün erken saatlerinde gözaltına alındı.

Emekli Amiraller Gözaltına Alınıyor

Montrö ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki irtica tehdidine parmak basan bir bildiriyle ülke gündemini sarsan 104 emekli amirale karşı gözaltı uygulamaları başladı.

Saat. 06.00 sularında gerçekleşen gözaltı işlemleri ile şimdiye dek 10 emekli amiralin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alındığı öğrenilen isimler şöyle; Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz, Atilla Kezek, Ergun Mengi, Alaettin Sevim, Mustafa Özbey, Ali Sadi, Türker Ertürk ve Turgay Erdağ.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Açıklama

Gözaltı işlemlerine ilişkin detaylı açıklama Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan geldi.

Açıklamada Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne 10 emekli amiralin gözaltına alınması talimat verildiği, 4 emekli amiralin ise yaş durumları göz önünde bulundurularak 3 gün içerisinde ifade vermek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne kendilerinin müracaat etmeleri gerektiğinin bildirildiği ifade edildi. İşte ilgili açıklama:

04/04/2021 tarihinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında paylaşılan "103 amiralden montrö bildirisi" başlığı altında yayımlandığı belirtilen bildiri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı "Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma" suçundan re'sen soruşturma başlatılmıştır.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.

Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir.

Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.