Haberler
Giriş Tarihi : 16-04-2021 15:35   Güncelleme : 16-04-2021 15:35

Emekliler: Müjde Olarak Sunulan Bayram İkramiyesi Sadakasını Kabul Etmeyeceğiz

DİSK Emekli-Sen Artvin Şube Başkanlığı, 1000 TL'lik emekli ikramiyeleri için tepki gösterdi.

Emekliler: Müjde Olarak Sunulan Bayram İkramiyesi Sadakasını Kabul Etmeyeceğiz

''Bayram ikramiyesi'' adıyla verilen 1000 TL'nin yetersiz olduğunu söyleyen DİSK Emekli-Sen Artvin Şube Başkanlığı, ''İktidar 13,5 milyon emekliye topyekûn saldırmaya, emeklileri ötekileştirmeye; bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyor” diyerek açıklama yaptı.

Bayramda verilecek ikramiyenin 'bayram ikramiyesi' değil 'emekli ikramiyesi' olması ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda 4 ikramiye olarak güncellenmesi talep edilen basın açıklamasında emeklilerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için intibak yasasının hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelelerinin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerine kulaklarını tıkamayı sürdürdüğü belirtildi.

İktidar Üç Kuruşluk Ödeye Göz Dikti

Basın açıklamasını okuyan Emekli-Sen Artvin Şube Başkanı Kamil Güven, “Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere 'bayram ikramiyesi' adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor. Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor” dedi.

“İktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramları bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama hâlihazırdaki salgın koşulları nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz. Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk” diyen Güven, 'sadaka' kabul etmeyeceklerini belirtti.