Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 02-03-2021 23:25   Güncelleme : 02-03-2021 23:25

Emine Ceppar, AGİT Toplantısında Kırım Platformunu Tanıttı

Ukrayna, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak olan Kırım Platformu girişimi için çalışmalara devam ediyor.

Emine Ceppar, AGİT Toplantısında Kırım Platformunu Tanıttı

Bir Kırım Tatarı olan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Platformu hakkında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına (AGİT) hitap etti. Ceppar, üye ülkelere 23 Ağustos 2021’de düzenlenecek olan açılış zirvesine katılma çağrısı yaptı.

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) Ukrayna Dışişleri Bakanlığının açıklamasına dayandırdığı haberine göre, AGİT üye ülkelerini 23 Ağustos’ta düzenlenecek olan Kırım Platformu Zirvesine katılmaya davet eden Ceppar, “Kırım’ın geçici işgalinin neden olduğu tüm sonuçlara ortaklaşa yanıt aramak ve bu sorunu uluslararası toplumun gündeminde tutmak çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

AGİT TOPLANTISINDA KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ KONUŞULDU

Emine Ceppar, Kırım Platformunun amacı, yapısı ve çalışma planları hakkında AGİT üyelerine bilgi verdi. Toplantıda, Ukrayna Cumhurbaşkanın Kırım Daimî Temsilcisi Anton Korınevıç ve Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Alatoliy Petrenko’nun da konuşma yaptığı bildirildi. Korınevıç, toplantı kapsamında AGİT üye ülkelerini, Kırım’daki insan hakları ihlalleri hakkında bilgilendirdi. Petrenko da Kırım ve Karadeniz bölgesinin Rusya tarafından askerîleştirilmeye devam ettiğini kanıtlayan belgeleri üye ülkelerin temsilcilerine gösterdi.

KIRIM PLATFORMU

Kırım Platformu, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla Ukrayna’nın başlattığı yeni bir danışma ve eş güdüm biçimidir. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor: devlet ve hükûmet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyeleri. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020'de Ankara’daki çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformunda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti.

Kırım Platformunun, 2021'de Kıyiv’de düzenlenecek açılış zirvesi ile resmî olarak faaliyete başlaması öngörülüyor.