Haberler
Giriş Tarihi : 14-09-2020 01:06   Güncelleme : 14-09-2020 01:06

Enerji Bakanlığı'ndan CHP'ye Yanıt: Oruç Reis Faaliyetlerine Devam Edecek

CHP MYK toplantısının ardından yapılan açıklamada Oruç Reis kararını taviz olarak nitelendirilmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis gemisinin faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı.

Enerji Bakanlığı'ndan CHP'ye Yanıt: Oruç Reis Faaliyetlerine Devam Edecek

CHP MYK toplantısının ardından yapılan açıklamada, hükümetin Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin Antalya açıklarına demirlenmesi "taviz" olarak değelendirilmişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Doğu Akdeniz'de sismik araştırmalar yapan ve 13 Eylül tarihinde Antalya Limanı'na geri dönen Oruç Reis gemisinin rutin bakım ve ikmal işlemlerinin ardından faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3.525 km sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir.

Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir.

Aylık periyotlarla ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve faaliyetlerine devam edecektir.

Öte yandan; Türkiye, Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Yavuz Sondaj Gemisi de Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine devam etmektedir."