Haberler
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:45   Güncelleme : 14-06-2021 11:45

Erdoğan Biden Görüşmesi Arifesinde Çin İle Swap Hacminin Genişletildiğini Açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi için Brüksel'e hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada Çin ile yeni bir swap anlaşması yapıldığını açıkladı.

Erdoğan Biden Görüşmesi Arifesinde Çin İle Swap Hacminin Genişletildiğini Açıkladı

Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 100 milyar dolar seviyesine ulaştığını iddia eden Erdoğan, "Bu çerçevede yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin'le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin'le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk. Tabii bu Türkiye'nin son zamanlardaki çok ciddi bir sıçraması oldu. Bazılarına göre malum Merkez Bankasının döviz rezervi düşüyor. Bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyunlarını da bozmuş oldu. Zira 100 milyar dolarla inşallah şimdi Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık. İnşallah bu tırmanış şimdi yeniden başlıyor ve bu tırmanışı da devam ettireceğiz" dedi.

Açıklamayı yayımlayan Reuters, Erdoğan'ın "(Çin) onların bu oyunlarını da bozmuş oldu" sözüne dikkat çekerken Beyaz Saray'da danışmanlık görevinde de bulunmuş olan Hudson Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Uzmanı Michael Doran Erdoğan'ın açıklamasını "Erdoğan Biden görüşmesinin arifesinde Türkiye'nin Çin ile Swap anlaşmasının hacmini 6 milyar dolara çıkardığını açıkladı" şeklinde yorumladı.

Zirve'de gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden görüşmesinde F-35 ve S-400 meselelerinin yanı sıra Doğu Akdeniz, Irak, Suriye, Libya konularının masaya yatırılması beklenirken Erdoğan, Biden'ın 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak nitelemesini gündeme getireceğini açıklamıştı. Bunun yanında Biden'ın ise Erdoğan'a daha önce yönelttiği insan hakları ihlalleri, siyasi tutuklamalar ve İstanbul Sözleşmesi eleştirilerini görüşmede gündeme getireceği konuşuluyor.