Haberler
Giriş Tarihi : 21-11-2020 14:42   Güncelleme : 21-11-2020 16:46

Erdoğan: Halkımız Layık Olduğu İçin Özgürlük ve Demokrasiyi Savunuyoruz

AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendimizi başka yerde değil Avrupa'da görüyoruz. Geleceğimizi AB ile kurmayı tasavvur ediyoruz." dedi.

Erdoğan: Halkımız Layık Olduğu İçin Özgürlük ve Demokrasiyi Savunuyoruz

AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendimizi başka yerde değil Avrupa'da görüyoruz. Geleceğimizi AB ile kurmayı tasavvur ediyoruz." dedi.

AKP'nin Kütahya, Afyon, Siirt ve Batman il kongrelerine telekonferans yöntemiyle bağlanan Erdoğan, AB'den Türkiye'ye verilen sözlerin tutulması çağrısı yaptı. Erdoğan, "Bize ayrımcılık yapmamasını en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi AB ile kurmayı tasavvur ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD ile müttefik iki ülke olduklarını belirten Erdoğan, "Müttefiklik ilişkilerimizi aktif olarak kullanmak arzusundayız. Rusya ve İran gibi köklü ilişkilerimizin olduğu ülkeleri asla gözardı edemeyiz. İslam ülkeleriyle kimi zaman kimi zaman ayrı ayrı çok derin ilişkilerimiz var, Suriye'den Libya'ya kadar toprak bütünlüğü temelinde çözümler için çalışıyoruz. Hiç kimsenin Türkiye'yi yalan argümanlarla tecrit etmeye ve tehdit etmeye hakkı yoktur." şeklinde konuştu.

Türkiye için bir çok AB ülkesi yaptırımlardan söz ediyor. Son olarak Fransa Avrupa Birliği Bakanı Clement Beaune, 11 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleştirilecek Avrupa Birliği liderler zirvesinde Türkiye'ye ekonomik yaptırım konusunu masaya getireceklerini belirtmişti.

Halkımız Layık Olduğu İçin Demokrasiyi Savunuyoruz

"Demokrasi hak ve özgürlükleri birileri istediği diye değil kendi halkımız buna layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz" diyen Erdoğan, "Bazı kesimlerin işi yaptırım noktasına getirmelerinden üzüntü duyuyoruz. Hiç bir ülke ya da kurumla aramızda diyalog ile çözülemeyecek sorun olmadığını düşünüyoruz, bu kanalları hep açık tutmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

AKP Kongreleri Erteleniyor

Çin virüsü salgınına karşın vatandaşları tedbirlere uyulması konusunda uyaran Erdoğan, AKP'nin planlanan il kongrelerinin salgın dolayısıyla ertelendiğini açıkladı. Erdoğan konuya yönelik olarak, "Adeta, bağrımıza taş basarak bu yöntemlere başvurmak mecburiyetinde kalıyoruz" dedi.