Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 09:49   Güncelleme : 07-09-2021 09:49

Erdoğan İşi Gücü Bıraktı O Soruyu Cevaplamaya Çalışıyor: Rezervlerimiz 118 Milyar Doları Aşmış

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 118 milyar doları aştığını iddia etti.

Erdoğan İşi Gücü Bıraktı O Soruyu Cevaplamaya Çalışıyor: Rezervlerimiz 118 Milyar Doları Aşmış

(Görsel: www.dogrusu.com)

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefetin sürekli sorduğu "128 milyar dolar nerede?" sorusuna yanıt vermenin peşine düştü.

"Uluslararası rezervlerimiz de belirgin bir şekilde artıyor" diyen Erdoğan, "Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, -özellikle ana muhalefet ve diğer muhalefet, hepsi buraya çok dikkat etmesi lazım- 27 Ağustos itibariyle 118 milyar doları aşmış durumdadır. Salgın döneminde tüm dünya olduğu gibi iş gücü piyasamız da olumsuz etkiledi. Ancak iş gücü piyasalarında da kısa zamanda hızlı bir toparlanmaya şahit olduk. Öyle ki bu yılın ilk yarısında sağlanan istihdam artışı 1,5 milyon kişiye çıkarak salgın öncesi seviyeleri bile aşmıştır" diye konuştu.

128 Milyar Dolar Nerede?

Erdoğan Merkez Bankası'nın 118 milyar dolar rezervi olduğunu söylese de söz konusu rakam net rezerv değil. Ödemeler hesaba katılmadığında Güney Kore, Katar ve Çin gibi ülkelerle yapılan SWAP anlaşmalarında kasada bulunan rezervlerle brüt rezerv 118 milyar dolara çıksa da bankanın net rezervleri 26,2 milyar dolar seviyesinde.

Bunun yanında 66,8 milyar dolar olan SWAP anlaşmaları harici rezerv hesaplandığında Merkez Bankası'nın SWAP harici net rezervinin eksi 40,6 milyar dolar olduğu görülüyor.