Haberler
Giriş Tarihi : 23-04-2021 15:02   Güncelleme : 23-04-2021 15:11

Erdoğan: Meclisimiz Tekbirlerle Açıldı

Çamlıca’da 23 Nisan hakkında konuşma yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclisin tekbirlerle açıldığını söyledi.

Erdoğan: Meclisimiz Tekbirlerle Açıldı

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında konuşma yaptı. İstanbul Çamlıca’daki Bayrak Çekme Töreni’ninde açıklamalar yapan Erdoğan, Meclis’in 101 yıl önce ‘dualarla ve tekbirlerle’ açıldığını iddia ederek “Büyük Millet Meclisimiz bundan tam 101 yıl önce, bir 23 Nisan günü, dualarla, salavatlarla ve tekbirlerle Ankara’da açılmıştır. İstiklal Harbimizi yönetmiş ve zafere ulaştırmış bu gazi meclisi, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle yad ediyoruz. İstiklal Harbimizin kazanılmasını ve yeni cumhuriyetimizin kurulmasını sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Rabbim ülkemizi yeniden İstiklal Harbi vermek, İstiklal Marşı yazdırmak mecburiyetinde bırakmasın” şeklinde konuştu.

Anıtkabir'de düzenlenen 23 Nisan Töreni'ne katılmayan ancak bugünün çok farklı ve müstesna bir gün olduğunu dile getiren Erdoğan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak bayrağımızı çocuklarımıza armağan ediyoruz.

Türkiye'nin gözbebeği olan İstanbul'un en güzel tepelerinden birinde nazlı nazlı dalgalanan bayrağımızın gölgesinde güven içinde ve huzurla yaşayacağız. Çamlıca camisiyle, kulesiyle şimdi de 111 metrelik bayrak direği ve Türkiye'nin en büyük bayrağı 1000 m2'yi bulan bayrağıyla yepyeni bir çehreye kavuşuyor.

Türk milleti için bayrak bağımsızlığının en önemli sembollerinden biridir. Ne diyor Arif Nihat Asya: Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder... Gölgende bana da, bana da yer ver. Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar: Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Diğer söz neydi: Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak uğrunda ölen varsa vatandır. Toprak kan dökülmediyse vatan olmaz.”